czwartek, 13 marca 2014

Szaleństwo w Muzeum Orsay

 
To jedno z najciekawszych muzeów Paryża z wielu powodów: ze względu na imponującą kolekcję obrazów impresjonistów, oryginalną architekturę czy burzliwą historię...

Musée d'Orsay

Od 11 marca do tej triady doszedł jeszcze jeden powód, dla którego warto to muzeum odwiedzić po raz pierwszy lub do niego wrócić. 

Chodzi o arcyciekawą wystawę "Van Gogh/Artaud: Le suicidé de la societé", którą można oglądać w ramach biletu wstępu do muzeum.

Szalona wystawa


Wystawa zestawia ze sobą dwóch artystów szaleńców: 

Van Gogha, holenderskiego malarza który najprawdopodobniej cierpiał na schizofrenię, w wyniku której obciął sobie ucho i popełnił samobójstwo 

oraz 


Antoniego Artaud, poetę cierpiącego z powodu problemów psychicznych i z tego powodu internowanego przez dziewięć lat. 

Inspiracją dla wystawy jest tekst Artaud o Van Goghu, który stawia dość mocną tezę. Zdaniem Artaud to społeczeństwo popchnęło Van Gogha do samobójstwa, ponieważ holenderski malarz pokazywał poprzez swoje obrazy nieznośne dla większości prawdy o ludzkiej psychice i emocjach

Bezpośrednim impulsem dla Artaud do napisania tego tekstu, chaotycznie zapisanego w zwyczajnym zeszycie, była wystawa poświęcona Van Goghowi, zorganizowana w 1947 roku w paryskiej Oranżerii. 


Plakat z tej wystawy jest jednym z eksponatów, które można teraz obejrzeć w Muzeum Orsay


Plakat wystawy poświęconej Van Goghowi


Wystawa w Orsay grupuje 46 najważniejszych obrazów Van Gogha z lat 1887-1890.

Podziwiać można portrety i autoportrety Van Gogha, poprzez które malarz ukazuje stan emocjonalny, psychiczny i duchowy modela. 

Uwagę przykuwają także pejzaże namalowane w stylu bliskim ekspresjonizmowi, egzaltowane, zdeformowane, oddające wewnętrzny chaos artysty. 


Nawet martwa natura pełna jest życia, emocji i psychozy...

W czwartki od 19.00 do 20.30 aktor Jean-Luc Debattice czyta fragmenty "Le suicidé de la societé" Artaud, co dodatkowo pozwala wczuć się w klimat wystawy i zrozumieć wirtualne spotkanie dwóch szaleńców. 

Zapraszamy na to jak i na inne wydarzenia, które niemal każdego dnia odbywają się w Paryżu. Jeśli nie możesz się zdecydować lub potrzebujesz aktualnych informacji - odezwij się do nas!

Do zobaczenia w Paryżu!
http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram