środa, 17 września 2014

Europejczyku, poznaj swoje dziedzictwo!


 

20 i 21 września odbędzie się kolejna edycja Dni Dziedzictwa Kulturowego. 
We Francji, podobnie jak w całej Europie, wiele miejsc zwykle niedostępnych dla oczu "zwykłych" ludzi otworzy swoje podwoje. 


W niektórych płatnych zabytkach w te dni zniesiona będzie opłata za wstęp. Część z nich zaproponuje zwiedzającym nietypowe konferencje z przewodnikiem

Jeśli więc będziecie w te dni w Paryżu, skorzystajcie z tego i stwórzcie sobie własną trasę po nietypowym Paryżu, Paris insolite!

Spośród wszystkich propozycji paryskich Journées du Patrimoine wybraliśmy nasze subiektywne Top 5 i pamiętajcie że możemy umówić się z Wami na miejscu i razem zaliczyć niektóre z tych wydarzeńPropozycje kulturalne:


1. Pałac Marii Medycejskiej czyli Senat Francji. 

Niecodzienna możliwość dopełnienia wizyty w Ogrodzie Luksemburskim. Zwiedzanie od 9:30 do 17:30. Wstęp bezpłatny. W programie biblioteka Senatu, sala obrad, a nawet XIX-wieczne szklarnie z pięknymi orchideami. 

2. Pałac Elizejski czyli siedziba Prezydenta Republiki. 

Uwaga, to przed Pałacem Elizejskim ustawiają się co roku najdłuższe kolejki! Tylko dla wytrwałych! Wstęp wolny, od 8:00 do 19:00.

3. Galeria Lafayette czyli paryska świątynia mody.

Organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie o historii miejsca i jego wpływie na francuską modę. Uwaga, zwiedzanie tylko w sobotę od 10:00 do 19:00, w niedzielę Galeria jak co tydzień będzie zamknięta.

4. Tropikalne akwarium przy Porte Dorée.

W weekend będzie można odwiedzić akwarium bezpłatnie. To może być nie lada gratka dla najmłodszych, znużonych odwiedzinami u prezydenta Francji :-)

5. Le Grand Rex czyli kultowe kino Paryża.

Miłośnicy kinematografii z pewnością chętnie odwiedzą mityczne kino przy Wielkich Bulwarach otwarte w 1932 roku. Możliwość zwiedzania kulisów Wielkiego Rexa w weekend od 10:00 do 19:00. 


Oczywiście te propozycje to tylko kropla w paryskim morzu. 
Więcej na temat Dni Dziedzictwa tutaj.Zaopatrzcie się w wodę i jakieś kolejkowe rozrywki, bo na wejście do najfajniejszych miejsc trzeba niestety czekać... 

A może wystarczy miłe towarzystwo polskiego przewodnika po Paryżu u boku?
Jesteśmy do Waszej dyspozycji!


Do zobaczenia w Paryżu!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram