sobota, 14 grudnia 2013

Jak na jarmark świąteczny, to koniecznie do Alzacji!


 

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych (fr. marché de Noël) narodziła się w XIV wieku w Niemczech, nic więc dziwnego, że najsłynniejsze francuskie jarmarki organizowane są co roku w Alzacji - regionie, o który Francja i Niemcy wielokrotnie toczyły bój i który należał na zmianę do tych dwóch państw.

Alzacja


Francuzi zapytani o to, gdzie we Francji najbardziej czuć święta Bożego Narodzenia, bez wahania odpowiedzą, że właśnie w Alzacji. 


To przekonanie ilustruje fakt, że kiedy we wrześniu rusza sprzedaż biletów na TGV do Strasburga na grudzień, wystarczy kilka godzin, aby większość miejsc została wyprzedana. 

Podobnie jest z hotelami, które w grudniu przeżywają prawdziwe oblężenie. 

Marché de Noël w Strasburgu

Strasburg


W alzackich miastach, np. w Strasburgu, są także sklepy, w których przez cały rok z głośników lecą kolędy i gdzie przez cały rok można kupić bombki, mikołaje i inne świąteczne symbole


Robi to niesamowite wrażenie np. w lipcu, kiedy na zewnątrz jest upał ;)


Na jarmarku można kupić tradycyjne dekoracje świąteczneStrasburski jarmark świąteczny należy do francuskiej czołówki
Od XIX wieku świąteczne stragany rozstawiane są co roku przede wszystkim na placu między katedrą Notre-Dame w Strasburgu a muzeum katedralnym. 

Właśnie trwa 443 edycja tego jarmarku i jak co roku w powietrzu czuć zapach przypraw do grzanego wina, a ludzie w rytm kolęd zaopatrują się w świąteczne dekoracje i prezenty pod choinkę. 

W tym roku został wybrany najlepszym jarmarkiem świątecznym Europy w konkursie organizowanym przez platformę European Best Destinations. 
W konkursie turyści z 89 krajów oddali w sumie prawie 59 tys głosów. 
To trzeba zobaczyć na własne oczy!

Na czas świąt całe miasto udekorowane jest za pomocą światła


Dekoracje są naprawdę imponujące


Na bożonarodzeniowym jarmarku można też spróbować świątecznych przysmaków, takich jak pierniki czy tradycyjny francuski deser świąteczny Bûche de Noël


Piernikowy raj


Bûche de Noël - tradycyjny deser, który znajdzie się na każdym francuskim świątecznym stole

 

Colmar

Bardzo znany i chętnie odwiedzany jest również jarmark w Colmar. 

Rozległe stare miasto o wyjątkowej architekturze jest wówczas pięknie udekorowane światłami i świątecznymi ozdobami, tym bardziej, że właściciele sklepów i restauracji rywalizują w miejskim konkursie na najpiękniejsze dekoracje

Jarmarkowi towarzyszą inne zimowe atrakcje takie jak np. rozświetlone lodowisko. 

święta we Francji

Mała Wenecja w ColmarTo co, w przyszłym roku o tej porze rendez-vous w Alzacji? 

Chętnie pokażemy Wam jej bogactwo historyczne i kulturalne, a wieczorem napijemy się pachnącego goździkami grzanego wina! ;)
Do zobaczenia!


http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram