środa, 25 stycznia 2017

Dlaczego warto zwiedzać z przewodnikiem?


Niedawno, w jednym z naszych postów poznaliśmy się bliżej, opowiedzieliśmy Wam krótko o naszej historii, pasji i miłości do Paryża.   
Wiecie już zatem trochę o swoich przewodnikach :)   

Dziś natomiast chcemy się skupić na tym dlaczego ogólnie warto zwiedzać z dobrym przewodnikiem i jak określić czy dany przewodnik jest dobry.


Zwłaszcza jeśli nie macie bogatego doświadczenia albo jest to Wasz pierwszy wyjazd do Francji dzisiejszy tekst może Wam pomóc, być punktem odniesienia. Może dzięki temu zdecydujecie się zwiedzać z przewodnikiem po Paryżu i dzięki temu jeszcze lepiej wykorzystacie swój czas we Francji!


Przewodnik po Paryżu

wycieczki do Paryża

Przewodnik musi kochać to co robi


Oczywiście wszystko sprowadza się do tego z jakim przewodnikiem macie do czynienia.
Skoro jednak czytacie ten tekst martwić się o to nie musicie, ale dobrze wiedzieć tak na wszelki wypadek ;) 

Przewodnik turystyczny powinien być jak dobry gospodarz, który już od progu wita swoich gości

Choć brzmi to jak kolejna mądrość od Paulo Coelho to naszym zdaniem tak właśnie powinno być i tak też staramy się sami podchodzić do tematu.

Dobry przewodnik powinien znać miejsce, po którym oprowadza jak własną kieszeń.
Powinien mieć nie tylko dużą wiedzę, znać ciekawostki, miejskie legendy, zwyczaje mieszkańców... Musi potrafić jeszcze umiejętnie i ciekawie to przekazywać.

Dostosować się do warunków i okoliczności ale przede wszystkim do swoich gości. 
Inaczej przecież oprowadza się wycieczkę szkolną, wyjazd firmowy, a inaczej parę zakochanych. Niezmiernie ważna jest zatem elastyczność i one też powinna cechować dobrego przewodnika.

Zwiedzanie z przewodnikiem to także możliwość bardziej bezpośredniego poznawania danego miejsca, możliwość dyskusji - to sprawia że poznawanie staje się bardziej bezpośrednim doznaniem, a mniej szkolnym i na trwałe pozostaje w pamięci. Potrzebna jest tu oczywiście pasja i miłość do tego co się robi. Jeśli przewodnik jej nie ma, nie ma też jak zarazić nią swoich gości i wierzcie nam - szybko każda ze stron znudzi się sobą nawzajem.

Oczywiście to nie wszystkie aspekty i zalety zwiedzania z polskim przewodnikiem...


Zabytki Paryża


Muzeum Carnavalet w Paryżu

Muzeum Carnavalet w ParyżuParyż posiada imponującą liczbę zabytków i ciekawych miejsc przesiąkniętych historią. Trudno samodzielnie zwiedzić je wszystkie w określonym czasie i mieć jeszcze z tego przyjemność.
Książkowe przewodniki i poradniki są dobrym pomysłem, ale może bardziej przygotowując się do wyjazdu niż w jego trakcie.

Trudno podziwia się Paryż z nosem w książce :)

Czasami problemem może być już sama decyzja, które zabytki warto zobaczyć.
A nawet mając już opracowany plan może się okazać w praktyce, że np. ze względów komunikacyjnych będzie on niemożliwy do zrealizowania.

Tu nieoceniona jest praktyczna wiedza i dobre rozeznanie przewodnika.
Dobry przewodnik wie, które zabytki najlepiej zwiedzać rano, a które wieczorem, w jakie dni, czy jest w tym czasie remont, a może specjalne wydarzenie...
Kiedy są największe kolejki - choć zwiedzając z licencjonowanym przewodnikiem kolejki w ogóle przestają być problemem, co w Paryżu wydaje się bardzo ważnym argumentem :)

Zwiedzanie zabytków z przewodnikiem daje też możliwość zdobyć wiedzę, której nie znajdziecie w książkach, poznać historię podaną w sposób przystępny, luźny i humorystyczny.

Dzięki temu można poczuć historię na własnej skórze, doświadczyć jej, a nie tylko nabyć wiedzę. A odpowiednie podejście i praktyczna wiedza przewodnika przydaje się też przy innych okazjach...Atrakcje Paryża 

Paryskie kabarety to nie jedyna atrakcja Paryża

W takich miejscach jak Paryż, gdzie wybór dostępnych atrakcji jest bardzo bogaty, pomoc przewodnika również może okazać się bezcenna.
Nie tylko przy wyborze danej atrakcji ale też w kwestiach organizacyjnych.
Wszystko po to abyście mogli w pełni korzystać i cieszyć się czasem w Paryżu oraz abyście nie musieli zajmować się i martwić kwestiami organizacyjnymi. 

 Tylko skupić się na bezstresowym wypoczynku :)

Z przewodnikiem nie będziecie mieli problemów z rezerwacją biletów na kabaret, na rejs, szybko dowiecie się, które atrakcje są darmowe, a które płatne i w jakiej cenie
Które miejsca są przereklamowane, a do których absolutnie trzeba zajrzeć.

Dostęp do aktualnych informacji, zwłaszcza jeśli nie znacie języka francuskiego jest bardzo ważny.To praktyczne rozeznanie, o którym mówimy pozawala bardziej optymalnie wykorzystać czas w trakcie pobytu i pozwala uniknąć płacenia frycowego.

Dotyczy to też innego tematu, równie ważnego co samo zwiedzanie i korzystanie z atrakcji...

Hotele w Paryżu

Paryż ma bardzo bogatą bazę noclegową

Każdego kto planuje wycieczkę do Paryża czeka ten sam dylemat.

 Gdzie się zatrzymać i jakie hotele będą najlepsze?

W dzisiejszych czasach rezerwacja biletów przez internet jest dziecinnie prosta i nie to stanowi wyzwanie. Wszystko po raz kolejny sprowadza się do dobrego rozeznania.

Organizując wycieczkę do Paryża z przewodnikiem macie możliwość zweryfikować informacje jakie dostępne są w internecie. Hotele bardzo dbają aby ich oferta była atrakcyjna, natomiast bardzo często nie mówią o wszystkim :)

Poza tym dzięki pomocy przewodnika nie tylko unikniecie wygórowanych cen, ale też będziecie mogli wybrać odpowiedni hotel konkretnie pod własne upodobania, pod program zwiedzania itd. Trudno to zrobić opierając się jedynie na anonimowych opiniach czy zdjęciach w sieci. Ma to również znaczenie w przypadku luksusowych hoteli (pisaliśmy o nich TUTAJ) gdzie aktualna wiedza będzie bardzo cenna.

Dobrzy przewodnicy mają też często sprawdzoną sieć kontaktów, współpracują z określonymi hotelami i dzięki temu mają dostęp do lepszych ofert, mają możliwość negocjacji cen w Waszym imieniu i Waszym interesie :)Paryż kulinarny


paryż kulinarny

Posmakuj Paryża


Chciałoby się powiedzieć: przez żołądek do serca :)
Kuchnia bowiem to jeden z lepszych sposobów aby poznać zwyczaje mieszkańców, poznać tradycję i charakter danego miejsca.

Knajp, kawiarni, restauracji czy choćby bud z fast foodem jest w Paryżu niezliczona ilość.
Przewodnik znając Wasz gust, upodobania, budżet i nastawienie będzie w stanie polecić coś idealnego dla Was.

Podpowie, które miejsca są nastawione na turystów i raczej lepiej byłoby ich unikać, a które serwują przykładowo tradycyjną kuchnię francuską, którą chcecie poznać.

Przewodnik zna aktualne ceny, pomoże w rezerwacji stolika dla większej grupy, zajmie się organizacją uroczystej kolacji, zaprowadzi w boczne uliczki gdzie kryją się skarby ulicznego jedzenia :)

Poza tym wspólny posiłek daje możliwość do rozmowy, poznania historii kuchni lub dania, która niejednokrotnie ściśle wiąże się z losami paryżan, ciekawostkami, które mogłyby Wam umknąć.


Paryż z polskim przewodnikiem


Jak sami widzicie korzyści płynących ze zwiedzania w towarzystwie dobrego przewodnika jest dużo. Wiele osób rezygnuje z takiej opcji, gdy nagle okazuje się, że przewodnik nie oprowadza za darmo :) 

 A w ogólnym rozrachunku kwota wydana na dobrego przewodnika zwróci się bardzo szybko.

Nie tylko w postaci lepszego wykorzystania czasu, unikania kolejek, lepszych wrażeń, bezstresowego i wygodnego zwiedzania pełnego unikalnej wiedzy, która łatwo zostaje w głowie, ale też dosłownie w rachunku końcowym.

Gdy podliczymy ile zaoszczędzisz na hotelu, atrakcjach, wyżywieniu dzięki wsparciu przewodnika, gdy podliczymy ile zyskasz dzięki jego praktycznej wiedzy i podejściu szybko może się okazać, że wydałeś mniej niż jakbyś zwiedzał Paryż samodzielnie - a wszystko odbyło się dokładnie tak jak sobie wymarzyłeś....

Przekonaj się!http://www.biurograndtour.pl/

5 komentarzy:

 1. Super tekst, tak jak pisaliście, dobre rozeznanie jest bardzo ważne, nam uratowało wyjazd :) także popieram w 100%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszymy, że wyjazd do Paryża był udany:) Fajnie, że podzielacie naszą wizję:)

   Usuń
 2. Wszystkiego o czym napisaliście w tym artykule doświadczyliśmy w czerwcu ubiegłego roku, podczas naszego pierwszego wyjazdu do Paryża. Mieliśmy przyjemność poznać Panią Ewę, która zaplanowała cały nasz pobyt perfekcyjnie. Począwszy od hotelu, transferu z lotniska, poprzez rezerwacje wszelkich biletów, Lido, zwiedzanie, przemieszczanie się po Paryżu. Także pierwsze kontakty z Panem Michałem, profesjonalne podejscie i zrozumienie naszych potrzeb zaowocowały fantastycznym pobytem. Na każdym etapie widać było Państwa profesjonalizm, pasję, poczucie humoru. Dzięki perfekcyjnej organizacji w krótkim czasie udało się nie mało zobaczyć, odpocząć, zrelaksować. Nawet nasza 10 letnią córka była zadowolona i zauroczona nie tylko Paryżem, ale przede wszystkim Panią Ewą. Jeśli będziemy jeszcze w Paryżu, a mysle że obowiązkowo, to na pewno znów skorzystamy z usług Pani Ewy i Pana Michała. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że informacji które przekazują nie można znaleźć w przewodnikach, sposób ich przekazania jest interesujący i niebanalny, ale przede wszystkim dlatego, że kochają to co robią, a takich ludzi nieczęsto się spotyka. Serdecznie pozdrawiam Basia S.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Basiu, dziękujemy serdecznie za miłe słowa! Jest to dla nas najwięcej warte i niesamowicie dodaje energii do dalszego działania. Pozdrowienia dla całej Rodzinki S.! Ależ to było deszczowe czerwcowe odkrywanie Paryża;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, mocno deszczowe�� Ale mam wrażenie, że w niczym nam to nie przeszkadzało. Następnym razem poproszę o rezerwację na słoneczko.���� Pozdrawiamy serdecznie.

   Usuń

Instagram