piątek, 7 marca 2014

Biblioteka Polska w Paryżu - kawałek polskiej historii nad SekwanąSpacerując po Wyspie Świętego Ludwika, można nie tylko skosztować najlepszych lodów we Francji, ale także dotknąć ważnego kawałka polskiej historii. 

Polska Biblioteka w Paryżu


Przy 6, quai d'Orléans, nad Sekwaną, znajduje się bowiem Biblioteka Polska w Paryżu. Ta najstarsza polska instytucja poza granicami kraju została założona w 1838 roku, po klęsce powstania listopadowego, przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, oraz Karola Sienkiewicza w reakcji na płomienny artykuł Mickiewicza o grabieży polskich bibliotek pod zaborami. 

Misją Biblioteki było od samego początku archiwizowanie i ochrona książek, archiwów i pamiątek narodowych. 

Dzisiaj w Bibliotece Polskiej można zwiedzać Muzeum Adama Mickiewicza, które posiada chociażby rękopis "Pana Tadeusza" oraz Salon Fryderyka Chopina. Zobaczyć tu można także dzieła Bolesława Biegasa, Olgi Boznańskiej czy Tadeusza Makowskiego. 

Muzea są otwarte od wtorku do piątku między 14:15 a 18:00.

W Bibliotece mają też miejsce różne wydarzenia kulturalne związane z kulturą polską we Francji. W tym tygodniu uczestniczyliśmy w przepięknym koncercie poświęconemu muzyce Miłosza Magina (1929-1999), polskiego kompozytora należącego do światowej czołówki XX wieku. 

Alexandre Bodak, Jean-Pierre Salmona, Mathis Zielinski oraz Arnaud Kaminski grali jego utwory, ale także muzykę Chopina czy Wieniawskiego na fortepianie i na skrzypcach. 

Muzycy, którzy uczestniczyli w koncercie.
Przy mikrofonie Sylvie Filus, kompozytorka, autorka utworu napisanego w hołdzie dla Miłosza Magina 

Konferansjerka koncertu - wnuczka zmarłego przed piętnastu laty Miłosza Magina, Alexandra Magin.
Trzyma w ręku portret dziadka autorstwa Marka Bazylowa. 


Muszę przyznać, że usłyszeć Chopina w miejscu, w którym on sam bywał, to jest coś!

I to przez duże Ce!


Planując wizytę w Paryżu


Planując wyjazd do Paryża, warto zapoznać się z programem kulturalnym Biblioteki Polskiej. Znajdziecie go tutaj

Wstęp na organizowane koncerty jest wolny, ale wymagana jest rezerwacja, bo chętnych nie brakuje, tak po stronie polskiej, jak i francuskiej.  

Także zapraszamy do kontaktu!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram