piątek, 28 lutego 2014

Cezary już dziś wieczór!Dziś wieczór, po raz 39 odbędzie się ceremonia rozdania Cezarów (Césars du cinéma), nagród francuskiego przemysłu kinematograficznego uznawanych często za francuskie odpowiedniki Oskarów. 

Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy statuetki, rzeźbiarza Cezara. 

Francuskie Oscary


 Dzisiejszą ceremonię w Théâtre du Châtelet (kto z nami zwiedzał, ten na pewno pamięta, że teatr mieści się na prawym brzegu Sekwany, naprzeciwko Palais de Justice ;) poprowadzi Cécile de France, znana m.in. z trylogii Klapischa "Smak życia". 

Prezydentem jury złożonego z 400 osób z przemysłu kinematograficznego jest w tym roku François Cluzet znany np. z fenomenalnej roli w "Nietykalnych".

Cezary to pierwsze tak ważne nagrody rozdawane we Francji. Moliery w świecie teatru czy nagrody Victoires de la musique w dziedzinie muzyki zostały stworzone na wzór Cezarów. 
Początkowo rozdawano tylko 13 statuetek, dziś jest ich aż 22. Cezary rozdawane są zarówno w klasycznych kategoriach (najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsza aktorka), jak i w tych bardziej oryginalnych (najlepszy pierwszy film). Wręczany jest też Cezar honorowy, dziś wieczorem z rąk Quentina Tarantino dostanie go Scarlett Johansson, od niedawna zamieszkała w Paryżu.Dziś wieczorem możemy trzymać kciuki za Romana Polańskiego, którego film "Wenus w futrze", naszym zdaniem prawdziwe arcydzieło, jest nominowany aż w 7 kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor/aktorka, najlepsza adaptacja, najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka. 
Zobaczymy czy jury doceni najnowsze dzieło Polańskiego. Nie jest on niestety typowany jako czarny koń tegorocznej gali...

W kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa" nominowana jest też Julie Gayet, kochanka prezydenta Hollande'a


Niektórzy żartują, że powinna dostać Cezara w kategorii "Najlepsza pierwsza dama";)
Jeśli jesteście w Paryżu i chcecie zobaczyć swoich ulubionych aktorów na czerwonym dywanie, rendez-vous dziś wieczór!

Ceremonia zaczyna się o 21:00 i będzie transmitowana przez Canal+. 

------------------------------------

Roman Polański dostał Cezara dla najlepszego reżysera 2014!

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram