wtorek, 11 lutego 2014

W Panteonie coraz tłoczniej...

Panteon

Ostatnio sporo hałasu wokół Panteonu, świątyni republikańskiej, w której spoczywają osoby zasłużone dla narodu francuskiego.

Dlaczego?

Po pierwsze, Panteon przechodzi lifting, mający potrwać nawet 10 lat, którego koszt szacuje się na 100 mln euro

Po drugie, w tym ogromnym mauzoleum narodowym, którego nie sposób pominąć podczas zwiedzania Dzielnicy Łacińskiej, znajdą się w przeciągu roku prochy czterech kolejnych bohaterów narodowych

Po trzecie, na plandekach osłaniających remontowaną kopułę Panteonu zawiśnie artystyczny kolaż portretowych zdjęć zwykłych ludzi.

W ubiegły piątek prezydent François Hollande ogłosił, że w maju 2015 roku do Panteonu przeniesione zostaną prochy czworga członków francuskiego ruchu oporu (Résistance): dwóch meżczyzn Pierre'a Brossolette'a i Jean'a Zay oraz dwóch kobiet Germaine Tillon i Geneviève de Gaulle-Anthonioz. Pomimo ewidentnego parytetu w wyróżnionej przez prezydenta grupie bohaterów ciężko będzie o parytet w murach Panteonu.Jak dotąd prochy tylko jednej kobiety, Marii Skłodowskiej-Curie, pochowane zostały w Panteonie w wyniku procedury panteonizacji. 
Pozostałe 71 osób pochowanych w Panteonie to mężczyźni.

Od 22 kwietnia tym osobistościom towarzyszyć będą zwykli ludzie, których zdjęcia ozdobią plandeki osłaniające remontowaną kopułę Panteonu. Pomysłodawcą i autorem kolażu ze zdjęć jest francuski artysta-fotografik JR. 

Celem jego projektu jest złożenie hołdu zwykłym ludziom i umożliwienie im znalezienia się w Panteonie. Każdy, kto ma ochotę stać się częścią tego oryginalnego kolażu może przesłać swoje zdjęcie autorowi projektu za pomocą tej strony internetowej do 29 marca. 

A jeśli macie ochotę zwiedzić Panteon w trakcie wycieczki do Paryża, zapraszamy do kontaktu.

Do zobaczenia w Paryżu!

http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram