piątek, 15 kwietnia 2016

Magia kina

Historia kina


Historia kina zaczyna się w Paryżu, za sprawą pochodzących z Lyonu Braci Lumière.
Zamiast wykształcenia i kontynuowania studiów, podjęli pracę u swojego ojca, gdzie pracowali nad udoskonaleniem technik fotograficznych. Z czasem pasja do fotografii doprowadziła ich do wynalezienia kinematografu

No właśnie, czy aby na pewno wynalezienia? 

pierwszy kinematograf

Pierwszy kinematograf

Choć to Bracia Lumière uznawani są powszechnie za wynalazców, to Sam Auguste Lumière stwierdził kiedyś: 

"Byłem, wraz z bratem, twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, niejaki Kazimierz Prószyński, który nas znacznie wyprzedził". 

Istotnie, Prószyński uzyskał patent na swój pleograf w 1894, czyli na rok przed opatentowaniem przez francuskich braci kinematografu.  Co ciekawe, mówi się też, że bezpośrednio do powstania pierwszego filmu przyczynił się także Thomas Edison (tak, ten Thomas Edison), którego kinetoskop zainspirował Braci Lumière do dalszych badań i poszukiwań. 

Efektem prac była pierwsza publiczna projekcja filmowa w historii. 
28 grudnia 1895 roku w paryskim Salonie Indyjskim Grand Cafe, wyświetlono dwuminutowy obraz pt. "Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie". 


Zwiedzanie Paryża filmowym szlakiem


Przez wszystkie lata sztuka filmowa zmieniała się, podobnie jak samo miasto. Jeśli lubisz klasykę kina zapewne zainteresuje Cię jak Paryż znany z klasycznych filmów takich jak choćby Paryżanka (1957) czy z obrazów Erica Rohmera, wygląda współcześnie. 

Kino staje się pretekstem do wspaniałej podróży, której nie sposób inaczej rozpocząć, niż z miejsca w którym wszystko się zaczęło. Grand Cafe w Hotelu Scribe zostało obecnie przemianowane na Cafe Lumière, ku czci sławnych pionierów. 

zwiedzanie Paryża filmowym szlakiem

 Cafe Lumière - Paryż



Dla każdego kto chciałby poczuć klimat paryskiego kina warte polecenia wydaje się Le Champo na ulicy Champollion, który w 2000 roku trafiło na listę zabytków. Tuż obok, znajduje się również Reflet Médicis
To kino niezwykłe, o tyle, że w swoim repertuarze ma szczególne miejsce dla polskiej kinematografii. Co roku na przełomie listopada i grudnia ma tu miejsce festiwal filmów polskich, który niezmiennie cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród francuzów.


zwiedzanie Paryża szlakiem filmowym

Paryskie kina



Paryżu i o Paryżu powstało wiele filmów, których nie sposób wymienić jednym tchem, ale o niektórych wypada choćby wspomnieć...
Wyprawa po miejscach przedstawionych w słynnych produkcjach światowej kinematografii, jak Kod da Vinci, Dzwonnik z Notre Dame, Casablanca, Maria Antonina, Moulin Rouge, Trzy kolory, Zakochany Paryż, czy Lokator reżyserii Romana Polańskiego to wyprawa przez epoki, od średniowiecza po współczesność i zapewniamy, że jest to podróż niezwykła

Może chciałbyś skosztować pysznej kawy (w przystępnej cenie) w Cafe des Deux Moulins, lokalu w którym pracowała tytułowa Amelia z filmu Jeana-Pierre’a Jeuneta?  



Może chcesz odwiedzić Ogrody Moneta w Giverny, które znasz z filmu "O północy w Paryżu" Woodego Allena? 


A może chciałbyś odkryć mniej znane fakty z życia Brigitte Bardot lub Catherine Deneuve

Miłośników kina powinno też zainteresować odwiedzenie Musée Gaumont przy 13 Rue du Midi – gdzie można obejrzeć stare kamery, unikalne plakaty filmowe, poczuć ducha historii ale też trafić na przykład na oryginalne stroje, jakie mieli na sobie bohaterowie filmu Luca Bessona „Piąty element”. 


filmowy Paryż

Musée Gaumont - Paryż



Nie pozostaje nic innego jak tylko zanurzyć się w filmowy świat, ale tym razem nie z perspektywy kanapy czy fotela, a osobiście doświadczając magii kina na własnej skórze

Kina w Paryżu

 

A jeśli ktoś sądzi, ze Paryż nie jest stolica kina, niech spojrzy na mapkę, ukazującą ilość kin jakie miały lub nadal mają swoją siedzibę w stolicy Francji :)



mapa kin w Paryżu

Mapa kin w Paryżu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram