niedziela, 1 maja 2016

Kobiety, taniec i szampan

Kabarety narodziły się we Francji

 

Narodziny kabaretu


Nie będziemy zanudzać Was opowieścią, jak to kabaret zrodził się w starożytnej Grecji, jak wyglądał na przestrzeni wieków, jakie pełnił funkcje społeczne itd.

Trzymamy się wersji, że prawdziwe kabarety narodziły się we Francji.
No bo gdzież indziej mogłyby się narodzić :)


plakat pierwszego kabaretu w Paryżu

Plakat Czarnego Kota

Historia kabaretu


W roku 1881 w paryskiej dzielnicy Montmartre, przy ulicy Boulevard Rouchechouart 84, która wówczas jeszcze znajdowała się na peryferiach miasta i kojarzona była z przestępcami, prostytutkami i bezrobotnymi

powstał Chat Noir (Czarny Kot), którego pomysłodawcą był malarz i poeta Rodolphe Salis. Miejsce szybko zyskało rozgłos i stało się ważnym miejscem nocnego życia śmietanki artystycznej Paryża.

Jego sukces przyczynił się do przemiany Montmartre w dzielnicę bohemy i centrum artystyczne Paryża, jak jest postrzegana po dziś dzień.


Kabarety w Paryżu


Kwestią czasu było pojawienie się w Paryżu kolejnych podobnych miejsc i kabaretów w tym: Cabaret des Quat'z'Arts, La Lune Rousse, Les Pantins, Le Mirliton i Moulin Rouge.

Ten ostatni, z charakterystyczną czerwoną imitacją młyna na dachu przetrwał do dziś i zapewne nawet jeśli go jeszcze nie odwiedziliście to zapewne kojarzycie.


Na dowód:
słynne kabarety w Moulin Rouge

Moulin Rouge - Paryż

Nadal można oglądać tu przedstawienia taneczne, w których to na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, ręcznie szyte stroje, zjawiskowe pióra i ozdoby, które zdecydowanie więcej odkrywają niż zakrywają. Do tego akrobaci, magicy, klauni, a wszystko przy świetnej kolacji i lampce szampana...

wnętrze i wystrój Moulin Rouge

Moulin Rouge - wystrój


Kto choć raz widział to widowisko na własne oczy zgodzi się bez wahania, że dosłownie zapiera dech w piersiach - zwłaszcza w męskiej części widowni ;)

A może chcesz odwiedzić kabaret, którego stałym gościem był przed laty Salvador Dali a dziś odwiedzają go m.in. Mick Jagger czy Sharon Stone?
Le Crazy Horse de Paris (Szalony Koń), można oglądać równie widowiskowe spektakle taneczne z elementami burleski i tańca erotycznego.

By cofnąć się w czasie i poczuć prawdziwego ducha kabaretu i dawnego Paryża można wybrać się również do Paradis Latin w Dzielnicy Łacińskiej. 

słynne kabarety w Paradis Latin

Paradis Latin - Paryż


Historia kabaretu sięga 1802 roku, kiedy to na polecenie Napoleona Bonaparte został wybudowany. W wojnie francusko-pruskiej teatr zniszczono ale tuż po niej rekonstrukcji teatru z powodzeniem podjął się sam Gustave Eiffel.

jak wyglądają spektakle i kabarety w Paryżu

Zdjęcie ze spektaklu w Paradis Latin


Warto wspomnieć jeszcze o jednym miejscu, które ostatnio zrobiło na nas duże wrażenie.

To Kabaret Lido, który znajduje się na samych Polach Elizejskich. Po remoncie z zeszłego roku wygląda naprawdę imponująco i do tego ma bardzo dopracowaną rewię. Tajemnicą sukcesu Lido są też "tancerki-gigantki", które mają średnio 180 cm wzrostu, dzięki czemu są bardzo dobrze widoczne na scenie nie tylko dla gości w pierwszych rzędach ;)

słynne kabarety w Paryżu

Kabaret LIDO


Kobiety, taniec i szampan


Niezależnie od tego który kabaret wybierzesz, czy jeden z opisanych czy może bardziej kameralny ukryty gdzieś w zakamarkach Montmartre, możesz być pewien, że czeka Cię magiczny wieczór. 
Nawet jeśli nie robią na tobie wrażenia szalone pląsy pół nagich tancerek wśród lejącego się strumieniami szampana - w co jednak trudno mi uwierzyć ;)

Jeśli chcesz zorientować się jak to może wyglądać – filmik poniżej uchyla rąbka tajemnicy.

Natomiast jeśli chciałbyś przekonać się jak to wygląda naprawdę skontaktuj się z nami, zorganizujemy cały pobyt, zarezerwujemy bilety na przedstawienie i wprowadzimy Cię w ten niezwykły świat pełen kobiet, tańca i szampana.

Do zobaczenia :)1 komentarz:

Instagram