środa, 16 listopada 2016

Organy w Paryżu

koncerty organowe

Organy to z pewnością najbardziej uduchowiony instrument muzyczny - o niepowtarzalnej budowie, dynamice i różnorodności barw. Mozart określił je mianem "król instrumentów" i z pewnością wiedział co mówił :)

Choć słusznie kojarzone są z muzyką liturgiczną, instrument ten ma wielu fanów również poza kościołem - wszak muzyka to dziedzina, która dotyka i wkrada się w różne aspekty naszego życia.

Dziś podpowiadamy Wam gdzie w Paryżu można posłuchać koncertu organowego.

 Koncerty organowe w Paryżu


Paryż jako jedno z niewielu miast na świecie posiada organy z każdej epoki.
Podczas różnego rodzaju festiwali i koncertów muzykę danego kompozytora można zagrać dokładnie na takim instrumencie na jakim on sam ją tworzył.

Jeśli chodzi natomiast o miejsca, w których można posłuchać koncertów organowych to jest ich naprawdę bardzo dużo. Dlatego nie traktujcie poniższej listy jako pełną i ostateczną, a jeśli znacie inne miejsca, które zasługują na to aby o nich wspomnieć to podzielcie się nimi w komentarzach.


Katedra Notre Dame w Paryżu

organy w Paryżu
Organy w Katedrze Notre Dame


To w tej słynnej paryskiej katedrze znajdują się największe organy we Francji i jedne z najpiękniejszych w świecie.

Wzmianki o pierwszych organach w Notre Dame datują się już na rok 1330, kiedy to ukończono budowę katedry. W latach 1403-1730 istniały tam organy "średniowieczne", a następnie "klasyczne" (1730-1838). Obecnie możemy posłuchać koncertów na organach symfonicznych oddane zostały do użytku w 1867.


Posiadają 110 głosów i około 7 000 piszczałek. W międzyczasie były kilkakrotnie modyfikowane i udoskonalane.

Koncertów można posłuchać tu niemal każdego tygodnia - więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej katedry - link tutaj.Kościół św. Sulpicjusza w Paryżu

koncerty organowe w Paryżu

Organy w św. Sulpicjusza w Paryżu


Prospekt organowy w kościele św. Sulpicjusza powstał w latach 60tych XVIII wieku i został poważnie rozbudowany w 1862 r. Organy te, posiadające 101 głosów mają we Francji status pomnika narodowego i są znane na całym świecie nie tylko ze względu na brzmienie, ale i niezwykłą konstrukcję.

Od wielu lat niedzielna msza odprawiana jest z użyciem organów wielkich.
Rozpoczyna się piętnastominutowym preludium organowym, a na ofiarowanie i Komunię grane są organowe utwory z różnych epok. Również po mszy można wysłuchać recitalu organowego, na który serdecznie zapraszamy.

Aby poznać szczegółową historię i sprawdzić aktualne terminy koncertów zapraszamy na stronę internetową - link tutaj.

Kościół św. Seweryna Paryżu

koncerty organowe w Paryżu

Organy w kościele św. Seweryna w Paryżu


Był to ulubiony kościół oraz miejsce spotkań paryskiej Polonii. 
Skupiał wielu wybitnych Polaków na emigracji m.in. Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i Seweryna Goszczyńskiego. 
Organy w kościele św. Seweryna zbudowane zostały przez Claude Ferrand Was'a w 1748 roku. W 1889 instrument został przekształcony na organy symfoniczne, ale to nie jedyne zmiany i modyfikacje jakie na przestrzeni lat były tu wprowadzane
Koncerty odbywają się tu w każdą pierwszą, trzecią i czwartą sobotę miesiąca.
Więcej informacji znajdziecie na stronie kościoła - link tutaj.


Kościół św. Eustachego w Paryżu

Organy w kościele św. Eustachego w Paryżu


Słusznie uważany za jeden z piękniejszych paryskich kościołów, a przez bliskość Luwru i Palais Royal nazywany często kościołem królewskim.

Najważniejszym elementem są zdobione organy zaprojektowane przez Jeana Guillou i wzniesione w 1989 roku przez prestiżową holenderską firmę Van den Heuvel.

Posiadają ponad 8000 piszczałek, 101 głosów i 5 manuałów, będąc tym samym trzecim co do wielkości instrumentem we Francji. Są wykorzystywane do przeróżnych recitali, przy koncertach chóralnych i koncertach muzyki klasycznej.

Więcej możecie dowiedzieć się na stronie kościoła - link tutaj.Bazylika św. Klotyldy w Paryżu

organy w Paryżu

Bazylika św. Klotyldy w Paryżu


To jeden z pięciu kościołów katolickich o statusie bazyliki na terenie Paryża, a przy okazji pierwszy neogotycki kościół w Paryżu.

W bazylice znajdują się 68-głosowe organy, wzniesione w 1859 r. przez Aristide'a Cavaillé-Colla. Funkcję organisty tytularnego pełnił znany kompozytor César Franck.

Koncerty odbywają się tu regularnie, szczegóły i terminy możecie znaleźć na stronie bazyliki - link tutaj.

Jeśli będziecie zainteresowani wzięciem udziału w koncercie organowym w Paryżu z pewnością na jakiś traficie. Wystarczy tylko poszukać, albo trafić na nasz tekst ;)
Może warto też odwiedzić kościół Saint Luis sur l'ile ukazany na zdjęciach poniżej...

Informacje o koncertach - link tutaj.


  Kościół Saint-Louis-en-l'Île w Paryżu


Ze swojej strony jak zawsze gorąco zachęcamy do zaplanowania takich pomysłów z wyprzedzeniem, w czym mamy nadzieję pomoże Wam dzisiejszy tekst i kontakt do licencjonowanego przewodnika po Paryżu ;)


Organy ww Saint-Louis-en-l'Île


Jeśli do tej pory nie mieliście okazji uczestniczyć w koncercie organowym to zapewniamy, że warto.

Ich brzmienie, aura, klimat jaki towarzyszy takim koncertom przenosi nas w inny świat - wobec którego trudno być obojętnym. Świat którego nie da się oddać zdjęciami i opisami.


To muzyka, którą nie zachwyca się każdy, ale każdy choć raz w życiu powinien jej doświadczyć. Będąc w Paryżu koniecznie wybierzcie się na koncert organowy, dobrze Wam to zrobi - zobaczycie :) 


Najbliższa, wyśmienita okazja przypada już na przełomie listopada i grudnia tego roku, kiedy to w Paryżu odbywa się Festiwal Muzyki Sakralnej


Zapraszamy!

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram