sobota, 5 listopada 2016

Café Procope

Café Procope

Dziś chcemy Was zaprosić na kawę w niezwykłym miejscu.
Do kawiarni, w której przesiadywał niegdyś Wolter, Jean-Jacques Rousseau, Balzac, Hugo czy Fryderyk Chopin...

Mowa o Café Procope - najstarszej i najdłużej działającej kawiarni w Paryżu.


Najstarsza kawiarnia w Paryżu


Był rok 1686, kiedy to pewien dżentelmen z Palermo - Francesco Procopio dei Coltelli, założył kawiarnię w rue des Fossés Saint-Germain (dzisiejszy l'Ancienne rue de Comédie).

Doskonała jakość napojów, sorbety, przyjemne otoczenie i bliskość Ancienne Comédie Française sprawiło, że kawiarnia szybko stała się miejscem spotkań inteligencji francuskiej.

Trudno podać pełną listę sławnych bywalców tego miejsca - łatwiej byłoby napisać, kto się w niej nie pojawiał. Ograniczymy się zatem to lakonicznego określenia, które przy okazji świetnie pasuje do opisu kawiarni: 

właśnie tu spotykała się śmietanka towarzyska Paryża


Nie tylko Paryża z resztą...   

W XVIII w. kawiarnię opanowali szachiści m.in. Benjamin Franklin, który w przerwach pomiędzy partiami pracował tam nad konstytucją Stanów Zjednoczonych. W szachy grywał tu też Napoleon Bonaparte, który jak głoszą opowieści, był zmuszony zostawić w zastaw swój kapelusz gdy nie miał czym opłacić rachunku.   

Później kawiarnia służyła za miejsce spotkań przywódców rewolucji Maximiliena de Robespierre’a, Georges’a Dantona oraz Jean-Paula Marata. Po rewolucji kawiarnia utraciła na krótko swój prestiż i stała się jedną w wielu restauracji w Paryżu. Było tak do chwili gdy w XIX wieku blask i stosowną renomę przywrócił lokalowi Paul Verlaine.   

Dziś miejsce to wychodzi z cienia swojej bogatej historii. Choć stylem i wystrojem nadal nawiązuje do XVIII wieku to od dawna przestał być to jedyny argument dla którego warto ją odwiedzić.kawiarnie w Paryżu

Wnętrze Café Procope


Miejsce to kusi przechodniów nie tylko kawą, ale również świeżymi owocami morza, pysznymi deserami. Zjemy tu ślimaki, homara, ostrygi i inne skorupiaki oraz specjały kuchni francuskiej

Spotkajmy się zatem na kawie lub lunchu w Procopie - opowiemy Wam o niektórych miejskich legendach i niezwykłych historiach paryżan związanych z tym miejscem i nie tylko ;)

Do zobaczenia! 


http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram