piątek, 13 stycznia 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz.1

przewodnik po Paryżu


Zgodnie z naszą zapowiedzią rozpoczynamy cykl postów o darmowych muzeach w Paryżu. Wybraliśmy 10 z nich i regularnie będziemy podpowiadać Wam, które paryskie muzea i galerie można zwiedzać z darmo.

Nasz cykl tematyczny zaczniemy od Petit Palais

 Petit PalaisW Paryżu były i są nadal zabytki nawiązujące do wystaw światowych organizowanych w stolicy Francji. Wśród nich są te bardziej popularne jak Wieża Eiffla, jak również te trochę mniej znane.
Petit Palais - czyli Mały Pałac należy raczej do tej drugiej grupy :)


Muzeum mieści się przy Avenue Winston Churchill i zostało zbudowane podobnie jak jego większy sąsiad (Grand Palais) z okazji wystawy światowej w 1900 roku. 
Już sam budynek zwraca uwagę. Architekt osiągnął udaną mieszankę tradycyjnej i nowoczesnej architektury, która na stałe wpisała się w charakter miasta, jak również odbiła się echem w całej Europie.


Muzeum Petit Palais w Paryżu


Muzeum prezentuje bogate zbiory sztuki starożytnej i nowożytnej
Można tu podziwiać zarówno malarstwo francuskie z XIX i XX wieku, jak również sztukę średniowieczną i antyczną pochodzącą ze starożytnej Grecji, Egiptu czy Rzymu.

Kolekcja powiększana jest z roku na rok, dzięki czemu możemy natknąć się na imponującą liczbę unikatowych i różnorodnych dzieł, w tym na przykład rękopisów i książek od XV do XVII wieku, prac takich artystów jak Rembrandt, Dürer i Callota. Możemy podziwiać chińską porcelanę, zabytkowe meble, rzeźby - wybór jest bardzo szeroki i zadowoli nie tylko zapalonych miłośników sztuki. Każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie...

W 2017 roku planowane są na przykład wystawy czasowe "Od Watteau do Dawida" (marzec 2017) - jedna z najważniejszych i największych prywatnych kolekcji francuskich rysunków, od mitologicznego malarstwa Fête Galante, po akty, pejzaże i ozdoby okresu rewolucyjnego.  
Poza tym wystawy XVIII wiecznego francuskiego malarstwa religijnego (marzec 2017), wystawa pasteli mistrzów gatunku (październik 2017), wystawa poświęcona sztuce skandynawskiej (wrzesień 2017).     

Mamy nadzieję, że sami będziecie mogli się przekonać jak duże bogactwo ukryte jest w tym niewielkim muzeum, które można zwiedzać za darmo - najlepiej w towarzystwie licencjonowanego przewodnika po Paryżu.   

Czujcie się zaproszeni ;)
 
http://www.biurograndtour.pl/index.php

1 komentarz:

Instagram