poniedziałek, 13 marca 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz.8

Muzeum Jeana Moulina w Paryżu


W ósmej już części naszego cyklu 10 darmowych muzeów zapraszamy do wspólnego spaceru po Muzeum Jeana Moulina w Paryżu.

Nie wszyscy muszą od razu skojarzyć zarówno samo muzeum jak i jego głównego bohatera - dlatego służymy pomocną dłonią w postaci dzisiejszego tekstu ;)

Dziś propozycja dla miłośników historii ale nie tylko.
Jeśli swoją wiedzę na temat francuskiego ruchu oporu czerpaliście do tej pory z brytyjskiego serialu ’Allo ’Allo!' to najwyższy czas to zmienić!    

W tym celu zapraszamy do paryskiego muzeum, gdzie oczywiście wejście jest bezpłatne, a obecność Waszego przewodnika jak najbardziej wskazana ;)

Kim być Jean Moulin?

Muzeum Jeana Moulina w Paryżu

Jean Moulin


Koledzy z ruchu oporu znali go pod pseudonimem Max.
Był też najmłodszym w historii Francji prefektem, który w 1940 roku został wystawiony na poważną próbę.  

Po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich odmówił podpisania dokumentu, który odpowiedzialność za zbrodnie żołnierzy Wehrmachtu zrzucał na francuskich wojskowych. Odwołany ze stanowiska rozpoczął działalność konspiracyjną.

Udało mu się przedostać do Londynu, gdzie nawiązał kontakt z gen. de Gaulle'm.

Moulin stał się jego delegatem na południową Francję, a po powrocie do Francji swoimi działaniami doprowadził do zjednoczenia francuskiego ruchu oporu.
Stworzył silną komórkę, na wzór Polskiego Państwa Podziemnego.

O jego losach, działalności i życiu prywatnym możecie dowiedzieć się właśnie w trakcie wizyty w muzeum...


Musée du Général Leclerc de Hauteclocque et de la Libération de Paris - Musée Jean Moulin

Muzeum Jeana Moulina w Paryżu

Muzeum Jeana Moulina w Paryżu


Oczywiście muzeum, które mieści się w promenadzie nad dworcem Montparnasse nie jest poświęcone w całości tylko postaci Jeana Moulina. Jest też wystawa dotycząca Philippe'a Leclerca - słynnego generała, jak również regularnie zmieniane wystawy czasowe poświęcone francuskiemu ruchowi oporu.

bezpłatnie w Paryżu

Muzeum Jeana Moulina w Paryżu


Można obejrzeć tu przedmioty osobiste bohaterów narodowych, dokumenty jak i archiwalne filmy, które nie tylko pozwolą zapoznać się z losami słynnych działaczy ruchu oporu, ale prześledzić uważnie jak powstawał, rozwijał się proces wyzwolenia z niemieckiej okupacji. 

Jak sami mieliśmy się okazję już nie raz przekonać to temat ciekawy nie tylko dla miłośników historii. Pozwala lepiej zrozumieć przeszłość, co sprawia że zmienia się także nasze spojrzenie na teraźniejszość, na współczesny Paryż.

To podróż w czasie, w którą dobrze jest zabrać przewodnika po Paryżu , więc jeśli masz w planie zwiedzić to muzeum lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o aktualnych wydarzeniach i wystawach - skontaktuj się z nami.

Do zobaczenia w Paryżu!

http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram