sobota, 25 marca 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz.9

przewodnik po Paryżu


W kolejnej części cyklu o darmowych muzeach w Paryżu zapraszamy do muzeum sztuki XVIII-tego wieku czyli Muzeum Cognacq-Jay w Paryżu.

To jedno z tych miejsc, które łatwo jest przeoczyć w trakcie zwiedzania, a dzięki dzisiejszemu wpisowi dowiecie się czemu byłoby to błędem :)


Muzeum mieści się w XVI-wiecznej kamienicy, w budynku Hôtel Donon w 3. dzielnicy Paryża (Le Marais), przy 8 rue Elzévir.
Choć tak jak wspomnieliśmy na wstępie nie należy do tych najczęściej odwiedzanych muzeów, to zdecydowanie jest warte aby poświęcić mu trochę czasu i uwagi. 

A fakt, że wstęp jest bezpłatny niech będzie dodatkowym argumentem ;)Muzeum Cognacq-Jay w Paryżu

zwiedzanie Paryża po polsku

Muzeum Cognacq-Jay w ParyżuHistoria tego miejsca jest ściśle związana z osobą Théodore-Ernest Cognacq i jego żoną Marie-Louise Jay.  
Cognacq to założyciel słynnego domu towarowego La Samaritaine w Paryżu, który przez lata kolekcjonował wraz z żoną dzieła sztuki z dużym zaangażowaniem i pasją. 
Często wystawiał je w swoim domu handlowym, a po swojej śmierci kolekcja została przekazana miastu, które w 1929 utworzyło na jej podstawie publiczne muzeum.


muzea w Paryżu

Muzeum Cognacq-Jay w ParyżuA teraz krótko o skarbach jakie kryje w swoich murach to darmowe muzeum.

Wystawa skupia się głównie na XVIII wieku i trzeba przyznać, że świetnie oddaje ducha tych czasów. Dotyczy to zarówno pięknych wnętrz w stylu Ludwika XV i XVI, niezwykłego wystroju i klimatu, który da się wyczuć już na wejściu.

Wśród eksponatów warto wyróżnić dzieła takich artystów jak Rembrandt, obrazy Louisa Léopolda Boilly, to także François Bouchera, Canaletto,  Jean-Honoré Fragonard, Jean-Antoine Watteau i wielu, wielu innych artystów.
Poza malarstwem - rzeźby i tacy artyści jak Jean-Antoine Houdon, Jacques-François-Joseph Saly czy Jean-Baptiste Lemoyne.

W sumie to ponad 1200 eksponatów, przedmioty dekoracyjne, chińska i europejska ceramika, biżuteria ale też ... skarpetki ;)
Tu dowiecie się co kryje się pod określeniem "polskie łóżko".

O tym wszystkim nie opowiedzą Wam jednak eksponaty, obsługa obiektu też zapewne nie porozumiewa się biegle po polsku ;)
Także zapraszamy do kontaktu z nami i wspólnego zwiedzania oraz odkrywania miasta świateł w towarzystwie polskiego przewodnika po Paryżu!

Do zobaczenia w Paryżu!


http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram