piątek, 31 marca 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz.10

darmowe muzea w Paryżu


To już ostatnia część z naszego cyklu 10 darmowych muzeów w Paryżu, a w nim

Muzeum Bourdelle'a w Paryżu, czyli nie lada gratka dla miłośników sztuki, zwłaszcza rzeźby.

Jeśli umknął ci jakiś wpis z tego cyklu, na dole postu znajdziesz linki do wszystkich z nich.


Naszą podróż do tego darmowego paryskiego muzeum rozpoczniemy od kilku słów na temat głównego bohatera. Antoine Bourdelle to światowej sławy francuski rzeźbiarz i pedagog.
Wykładał w Académie de la Grande Chaumière od 1909 do 1929 roku a wśród jego uczniów znajdziemy takie nazwiska jak jak Alberto Giacometti, Germaine Richier, Emmanuel Auricoste, Etienne Hajdu, jak również kilka nazwisk z Polski :)

Swoją przygodę ze sztuką Bourdelle rozpoczął od stypendium w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Później pracował jako pomocnik Augusta Rodina, o którym można śmiało powiedzieć, że był prekursorem nowoczesnego rzeźbiarstwa.

Być może bardziej niż szkoła to właśnie współpraca z Rodinem ukształtowała styl Bourdelle'a, który z biegiem czasu ewoluował. I tą właśnie ewolucję, przemianę w różnych odsłonach można dokładnie prześledzić w trakcie zwiedzania opisywanego dzisiaj muzeum.

Muzeum Bourdelle'a w Paryżu

Muzeum Bourdelle'a w Paryżu

Muzeum Bourdelle'a w ParyżuMuzeum mieści się w samym sercu dzielnicy Montparnasse, pod adresem 18 rue Antoine Bourdelle - także nie powinniście mieć problemów z jego znalezieniem ;) 
Czynne jest w godzinach 10-18, w każdy dzień poza poniedziałkiem.

Wizyta w tym miejscu daje możliwość przekonania się na własne oczy jak wyglądały pracownie artystów w XIX wieku, ale też jak wyglądało mieszkanie i prywatne życie Bourdelle'a. To wyjątkowa okazja aby poznać mistrza od nieznanej dotąd strony.

Chętnie opowiemy Wam o nim szerzej w trakcie wspólnego zwiedzania ;)

Muzeum prezentuje kolekcję około 500 rzeźb, wśród których znajdziemy też dzieła z prywatnego zbioru Bourdelle'a - prace takich artystów jak Delacroix, Rodin, Ingres, Moncticelli...

Ale to nie tylko klimatyczne i oryginalne wnętrza, to również niezwykły ogród.

Muzeum Bourdelle'a w Paryżu

Muzeum Bourdelle'a w ParyżuNa jego terenie nie tylko będziemy mogli odpocząć i złapać oddech w towarzystwie bujnej przyrody ale też przyjrzeć się uważniej najbardziej znanym pracom artysty.

Warto też sprawdzić czy w terminie, w którym planujecie wycieczkę do Paryża nie ma zaplanowanej ciekawej wystawy czasowej, które zdarzają się tu bardzo często.
Najlepiej jak zapytacie o to swojego przewodnika po Paryżu - po prostu ;)

Mamy nadzieję, że ten wpis jak i 9 poprzednich z tej serii był dla Was pomocny, inspirujący lub był praktyczną podpowiedzią co warto zobaczyć w Paryżu. W dodatku za darmo!

Jeśli przeoczyliście którąś z poprzednich części poniżej znajdziecie linki do wszystkich zaproponowanych przez nas darmowych muzeów w Paryżu! 

Nie zapomnij odezwać się do nas planując swój wyjazd - chętnie podpowiemy Ci co jeszcze można, a nawet trzeba zwiedzić w stolicy Francji!
Linki do wszystkich części z cyklu 10 darmowych muzeów w Paryżu:

http://www.biurograndtour.pl/poznaj-paryz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram