wtorek, 21 lutego 2017

10 darmowych muzeów w Paryżu cz.6

Muzeum Carnavalet


Wracamy do naszego cyklu darmowych muzeów w Paryżu.
Dziś w roli głównej Muzeum Carnavalet - miejsce poświęcone historii miasta Paryża oraz jego mieszkańcom.


Muzeum Carnavalet w Paryżu

Muzeum mieści się w historycznej dzielnicy Marais, na ulicy de Sévigné
Dziś spacerując po niej trudno uwierzyć, że do XIII wieku rozciągały się tu bagna (od których z resztą wzięła się też nazwa dzielnicy). 
Mimo, że znajduje się w samym centrum Paryża często uznawana jest za alternatywną dzielnicę. A z uwagi na bliskie sąsiedztwo chociażby Centrum Pompidou, nasze dzisiejsze muzeum często pozostaje niezauważone przez rzesze spacerujących turystów. 

Z jednej strony to poważny błąd pomijać to muzeum, a z drugiej brak tłumów staje się kolejnym istotnym argumentem zachęcającym do zwiedzenia tego niezwykłego miejsca.
Muzeum Carnavalet

Muzeum Carnavalet w ParyżuNa terenie tego muzeum znajdziemy piękny ogród oraz dwa renesansowe obiekty z XVI i XVII w. - hôtel Le Peletier de St-Fargeau oraz hôtel Carnavalet.

Ale największe skarby skrywają wnętrza muzeum

W obiekcie mieszczą się różnorodne wystawy związane z historią Paryża - od jego początków do chwili obecnej. Znajdziemy tu zarówno największą we Francji kolekcję przedmiotów związanych z rewolucją francuską jak i na przykład bardzo ciekawą galerię szyldów pochodzących z początku XVI wieku.


To muzeum, w którym trzeba się dobrze rozglądać ;)
Szkoda byłoby nie zwrócić uwagi na złocony sufit z malowidłami Charlesa le Bruna.
Na tym samym piętrze można też natrafić na portrety Moliera, Jeana de la Fontaine, czy rzeczy osobiste i meble należące do Woltera.

Eksponaty są naprawdę bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Warto wspomnieć o kołysce ofiarowanej dziecku Napoleona II, o makietach Bastylii wykonanych jeszcze przed jej pamiętnym zburzeniem, model gilotyny czy o
budzie psa Ludwika XVI :) 


muzeum Carnavalet

Muzeum Carnavalet w Paryżu

 
Co ciekawe znajdziemy tu też odwołania do czasów galicyjskich, a wśród prehistorycznych eksponatów ząb mamuta, rzeźby i statuy bożków i inne.

Wizyta w Muzeum Carnavalet to prawdziwa podróż w czasie.
Podróż, w którą dobrze wybrać się z przewodnikiem, bo choć muzeum nie należy do największych to łatwiej będzie Wam uporządkować i przyswoić bogactwo eksponatów, wiedzy i ciekawostek jakie mu towarzyszą.

Lubimy oprowadzać po tym darmowym muzeum, bo to miejsce dzięki któremu można jeszcze lepiej poczuć i zrozumieć stolicę Francji na przestrzeni dziejów. Pozwala spojrzeć na Paryż trochę z innej perspektywy, świetnie pokazuje jak się zmieniał i rozwijał. 

Można powiedzieć, że to jedno z najbardziej paryskich muzeów w Paryżu :)

Zapraszamy!


http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram