wtorek, 7 lutego 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz.5Dom  Balzaca to  enklawa spokoju i możliwość zobaczenia rezydencji w najdroższej, XVI-tej dzielnicy Paryża. Przeniesiecie się tu w czasie, by na własnej skórze poczuć się jednym z bohaterów komedii ludzkiej pisarza, którego życie było zarówno komedią jak i tragedią... 


Jesteśmy już na półmetku cyklu 10 darmowych muzeów w Paryżu.
Podobnie jak w poprzednich wpisach przedstawiamy kolejne paryskie muzeum, które można zwiedzać bezpłatnie i podobnie jak w poprzednich przypadkach nie jest to najważniejszy argument :)

Maison de Balzac, bo o nim chcemy Wam dziś opowiedzieć, to dom-muzeum.
W tej skromnej rezydencji położonej w dawnym miasteczku Passy, dziś najbogatszej paryskiej dzielnicy, niedaleko Lasku Bulońskiego, Balzac wynajmował mieszkanie w latach 1840-1847. Po śmierci pisarza władze Paryża wykupiły posiadłość i założyły w nim muzeum literackie.

Honoré de Balzac 

Grób Balzaca na paryskim cmentarzu Père-Lachaise

Słówko o pisarzu...

Z pewnością znacie i kojarzycie postać Honoriusza :)
To wybitny francuski pisarz, a także niedoszły absolwent prawa na Sorbonie, który w pełni poświęcił się swojej pasji literackiej. Jak czas pokazał z jednej strony była to dobra, a z drugiej zła decyzja.

Balzac bowiem był bardzo płodnym artystą, stworzył prawie 100 powieści, pisał też krótkie opowiadania, nowele, które uczyniły go obok Tołstoja czy Dickensa jednym z najważniejszych pisarzy oraz stały się źródłem inspiracji dla współczesnych twórców.

Z drugiej strony porzucenie studiów było jedną z przyczyn późniejszego trudnego życia w nędzy, z ogromnymi długami i utratą kontaktów z rodziną. 

Także pamiętajcie - jeśli macie dylemat czy zostać prawnikiem czy pisarzem przykład Balzaca może Wam pomóc podjąć słuszną decyzję ;)

Pisarz zmieniał mieszkania wielokrotnie, głównie z powodu ukrywania się przed wierzycielami, ale akurat ten adres zachował się do dziś. Jako jedyny...

Dom Balzaca

Maison de Balzac - wnętrze domu pisarza

Balzac zajmował pięciopokojowy apartament na najwyższym piętrze budynku usytuowanego na skarpie.

Jego dom był w zasadzie jego kryjówką. Mieszkał tu pod przybranym nazwiskiem.
Odwiedzający go znajomi musieli znać hasło by móc wejść na posesję. 
Dom miał też jedną ważną zaletę - tylne wyjście na wąską uliczkę rue Berton
Jak możecie się domyślać wszystko to po to aby uniknąć spotkania z natarczywymi wierzycielami :)

Maison de Balzac - tylne wyjście

W muzeum znajdują się rzeczy codziennego użytku należące do Balzaca, w tym krzesło i biurko w jego sypialni przy którym powstawał m.in. słynny cykl powieściowy "komedia ludzka". 

Znajdziemy tu jego osobisty zestaw do parzenia kawy i herbaty, unikatowy dagerotyp, rodzinne portrety i wiele innych ciekawostek.


Od ponad 40 lat na parterze muzeum mieści się biblioteka zawierająca oryginalne powieści, ilustracje, manuskrypty wykonane lub podpisane przez Balzaca jak również gromadzi artykuły i inne materiały z ówczesnych czasopism poświęcone artyście.


Wizyta w tym muzeum daje świetną okazję nie tylko do poznania mało znanych faktów z życia Balzaca, ale też do poznania Paryża współczesnego pisarzowi.


Chętnie wybierzemy się z Wami w tą podróż :)http://biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram