piątek, 3 lutego 2017

Zabytki Paryża, które mogłeś przeoczyćNawet jeśli ktoś w Paryżu jeszcze nigdy nie był to z pewnością zna, a zapewne też wie jak wygląda Wieża Eiffla, Katedra Notre Dame, Luwr czy Wersal.

Zabytki Paryża są znane na całym świecie co sprawia, że naprawdę trudno je pominąć w trakcie zwiedzania stolicy Francji :) To bardzo często pierwsze skojarzenia, wspominają o nich wszystkie przewodniki...


Oczywiście jest to w pełni zrozumiałe, bo to nie tylko wizytówki i symbole Francji, ale też skarby i dziedzictwo kulturowe na skalę Europejską i światowąDziś skupimy się jednak na mniej popularnych miejscach.

Nie chcemy mówić, że są to zabytki nietypowe - są po prostu trochę mniej popularne, może trochę zapomniane, czasami niesłusznie pomijane
Z drugiej strony absolutnie wyjątkowe.

Stanowią świetną propozycję zwłaszcza dla tych, którzy już mieli okazję zwiedzać Paryż.

Przedstawiamy zatem pięć zabytków Paryża, które mogłeś przeoczyć, a które zdecydowanie warte są tego aby o nich przypomnieć ;)


Musée Jacquemart-André

Musée Jacquemart-André w Paryżu


To muzeum i galeria, która mieści się na Bulwarze Haussmanna, dosłownie 5 minut od Pól Elizejskich.

Zostało otwarte w 1913 roku na bazie dzieł sztuki z prywatnej kolekcji należącej do Nélie Jacquemart (paryskiej malarki), oraz do jej męża Édouarda André - bankiera, polityka i kolekcjonera sztuki.

Wspomniana para przez lata podróżowała po świecie gromadząc wyjątkowe dzieła, głównie w latach 1881-1912. Dzięki temu dziś możemy podziwiać tu prace m.in. Élisabeth-Louise Vigée Le Brun, Belliniego, Canaletta, Rembrandta, Anthony'ego van Dycka, Gian Lorenzo Berniniego czy Sandro Botticelliego. 
Wystawiane są w kilku odsłonach: apartamentach stanowych, nieoficjalnych i prywatnych, ogrodzie zimowym i muzeum włoskim. 
Znajdziecie tu obrazy, rzeźby i prace najlepszych ówczesnych artystów, a do tego wspaniałe wnętrza jak również niezwykle uroczy ogród.
Galeria czynna jest przez cały rok, przez siedem dni w tygodniu.

Musée des Arts Forains

Muzeum wesołych miasteczek Paryż

Musée des Arts Forains

Kolejny "ukryty skarb" Paryża mieści się w 12 dzielnicy, przy 53, Avenue des Terroirs de France. To prywatne muzeum wesołych miasteczek. 
Prywatne ale dostępne dla wszystkich - po wcześniejszej rezerwacji. 
Muzeum ale nietypowe - bo ożywione, gdzie dotykanie eksponatów jest jak najbardziej mile widziane :)

Muzeum zostało stworzone dzięki prywatnej kolekcji Jeana Paula Favanda i otwarte w 1996 roku. Kolekcja składa się z trzech pokoi tematycznych. 

Znajdziemy tu historyczne karuzele (napędzaną własnymi nogami, rowero-karuzelę) i huśtawki, automatyczną orkiestrę i teatr, stuletnie rowery, japoński bilard i wiele innych tak samo dziwnych jak ciekawych eksponatów.

To miejsce magiczne, gdzie historia łączy się z nowoczesnością - idealne dla tych dużych i małych dzieciaków :)

 Musée d’Art moderne de la Ville de Paris

Muzeum sztuki nowoczesnej Paryż

 Musée d’Art moderne de la Ville de ParisKolejny zabytek Paryża, o którym warto przypomnieć to Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Mieści się między Polami Elizejskimi, a Wieżą Eiffla pod adresem 11 avenue du President Wilson.

Miejsce mniej popularne niż Centrum Pompidou, ale w niczym nie ustępujące swojemu słynnemu odpowiednikowi jeśli chodzi o kolekcję i zbiory.

Muzeum powstało w 1961 roku i skupia się głównie na artystach z XX i XXI wieku.
Znajdziemy tu około 10 000 dzieł, w tym prace takich twórców jak Pablo Picasso, Robert Delaunay, Henri Matisse, Juan Gris, do tego Dufy, Modigliani, Derain, Boltanski, jak również inne nowe kolekcje autorów zyskujących dopiero rozgłos.

Poza ekspozycją stałą, są też kolekcje czasowe, które zmieniają się regularnie i sprawiają, że jedna wizyta w tym muzeum zdecydowanie nie wystarcza ;)


Musée Edith Piaf 

Muzeum Edith Piaf

Musée Edith Piaf w ParyżuPrywatne muzeum poświęcone Edith Piaf mieści się w niewielkim, dwupokojowym mieszkaniu przy ulicy 5 Rue Crespin du Gast w Paryżu, gdzie artystka mieszkała przez wiele lat.

Muzeum zostało stworzone przez Bernarda Marchois, autora dwóch biografii Piaf i jednocześnie sekretarza stowarzyszenia przyjaciół Edith Piaf.
Wstęp jest bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Znajdziemy tu pamiątki pod sławnej artystce, a wśród nich buty i stroje, w tym słynną czarną suknię, przez którą (albo dzięki której ;)) nazywano ją później Wróbelkiem.
Do tego przeróżne bibeloty, rzeczy osobiste, fotografie, listy, nagrania, kolekcja porcelany i wiele innych unikatowych przedmiotów związanych z Edith Piaf - jej życiem prywatnym i twórczością.Musée de la Poupée

Muzeum lalek w Paryżu

Musée de la Poupée w Paryżu


Kolejnym miejscem na jakie zwrócimy Waszą uwagę to Muzeum Lalek w Paryżu.
Może nie do końca jest to zabytek Paryża, ale z pewnością jest to miejsce, które mogło pozostać przez Was pominięte w trakcie swojej pierwszej wizyty w Mieście Światła.

Muzeum położone jest w pobliżu Centrum Pompidou, ukryte w ślepej uliczce - 22 rue Beaubourg. Funkcjonuje od 1994 roku i jest zbiorem z prywatnej kolekcji pasjonatów - co ciekawe mężczyzn - ojca i syna :)
Choć z zewnątrz wydaje się niewielkie to ilość eksponatów z pewnością zatrzyma Was tu na dłużej.
Większość lalek pochodzi z XIX i XX wieku z różnych krajów i regionów.
W sumie to 4 sale i ponad 600 lalek - drewnianych, porcelanowych, szmacianych wraz z oryginalnymi strojami i dodatkami. Znajdziecie tu wiele ciekawych eksponatów w tym lalkę Myszki Miki, jedną z najstarszych na świecie.

To podróż w czasie, ale też dobra lekcja historii, jak również możliwość bezpośredniego przekonania się jak wyglądała ewolucja zabawek na przestrzeni lat.


Zwiedzamy ParyżParyż pełen jest niespodzianek, miejsc i zabytków, o których jeszcze nie słyszałeś, albo które jakimś cudem Ci umknęły :)

Jeśli chcesz poznać dodatkowe informacje o tych bardziej i mniej znanych zabytkach w Paryżu, możesz poszukać ich również na zaprzyjaźnionym serwisie www.zwiedzamyparyz.pl

A tam dużo ciekawych i praktycznych informacji, piękne zdjęcia, a wszystko to abyś mógł w pełni poznać i zakochać się w Paryżu.
Nie ograniczaj się, poszukuj - w końcu jest jeszcze tyle do odkrycia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram