środa, 1 lutego 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz.4Dziś - w ramach naszego cyklu 10 darmowych muzeów w Paryżu - zabieramy Was do Musée de la Vie Romantique czyli Muzeum Romantyzmu w Paryżu...


Jeśli przegapiliście poprzednie części to nic straconego ;) 


Jeśli chodzi o Muzeum Romantyzmu to miejsce mało znane turystom, często i niesłusznie pomijane i niezauważane. 

Możecie mieć nawet problem aby do niego trafić, gdyż jest całkiem skutecznie ukryte u podnóża paryskiej dzielnicy Montmartre, w dzielnicy Nouvelle Athènes, nazywanej tak ze względu na inspirowaną czasami antycznymi architekturę okolicznych budynków.    

Sam fakt, że wejście jest całkiem darmowe może być wystarczającą zachętą by go odwiedzić, ale to oczywiście nie jest jedyny argument :)    

Muzeum Romantyzmu w Paryżu   
Muzeum mieści się pod adresem 16 rue Chaptal w IX dzielnicy Paryża, w okolicach placu Pigalle co już nadaje mu romantycznego smaczku :)    
Budynek z pierwszej połowy XIX-tego wieku był niegdyś domem i warsztatem holenderskiego portrecisty Ary Scheffera, który przez wiele lat organizował tu wieczorki towarzyskie, na które przychodzili m.in. Fryderyk Chopin czy Charles Dickens. 

Był to jego sposób na udany "piąteczek", bo spotkania odbywały się właśnie tego dnia.    

Dziś to jedno z trzech muzeów literackich w Paryżu.    
Choć jest kameralne i niewielkie - skrywa w sobie naprawdę sporo ciekawych eksponatów.  Skupia się głównie na literaturze i sztuce pierwszej połowy XIX wieku.   Poświęcone jest głównie pracom Ary Schaffera oraz jego kolekcji dzieł, jak również pisarce George Sand, miłości Fryderyka Chopina

Znajdziemy tu liczne pamiątki po niej, biżuterię, rzeczy osobiste oraz kilka akwareli, które wyszły spod jej ręki.   
Będziemy mogli podziwiać również płótna takich malarzy jak François Bouchot, François Debon, Charles Durupt oraz rzeźby Barre, Bartholdiego, Bra i innych uznanych artystów.  
 Oczywiście poza ekspozycją stałą odbywają się tu wystawy czasowe, imprezy kulturalne, pokazy slajdów itd.    
Po zwiedzaniu można usiąść na kawę lub coś do jedzenia przy jednym ze stolików uroczej kawiarenki muzealnej mieszczącej się na dziedzińcu, wśród krzewów różanych i klematisów.    

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, poznać aktualny program na najbliższe miesiące skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy.  

A najlepiej będzie po prostu umówić się z Twoim przewodniem po Paryżu i wypytać o wszystko osobiście ;)

Czekamy już tylko na Ciebie ;)


http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram