poniedziałek, 23 stycznia 2017

Darmowe muzea w Paryżu cz. 3

muzeum Victora Hugo

W trzecim odcinku cyklu o darmowych muzeach Paryża zabieramy Was do najmodniejszej dzielnicy Paryża Le Marais...

To tu, przy placu Wogezów (fr. Place des Vosges) pod numerem 6 znajduje się dom Victora Hugo. Jest to miejsce warte zobaczenia nie tylko ze względu na poznanie samego Hugo – apartamenty zostały tak zaplanowane, żeby podczas zwiedzania poznać także dzieła literackie tego pisarza, uznawanego za jednego z ojców literatury francuskiej.

Dom Victora Hugo w Paryżu    

Dom pisarza składa się z siedmiu pokojów. Podczas zwiedzania będziecie też mogli zobaczyć meble typowe dla XIX wieku.

W pierwszej komnacie poznacie rodzinę Hugo oraz zobaczycie portrety jego najbliższych przyjaciół. W drugi, czerwonym salonie, staniecie w miejscu, gdzie w XIX wieku gromadzili się literaci, politycy i artyści tacy jak David d’Angers, Dumas, Lamartine, Téophile Gautier. 

W kolejnym, chińskim saloniku poznacie nieznany talent Hugo do bycia… dekoratorem wnętrz! Jadalnia to gratka dla wielbicieli mebli gotyckich przerabianych przez samego Hugo. Pisarz nie zadowalał się kupnem oryginałów z okresu średniowiecza czy renesansu – kazał je rozmontowywać i sam lub z pomocą stolarzy składał je na nowo według własnych potrzeb lub wyobraźni. 
Jak sami zobaczycie drzwi mogły u Hugo stać się stołem a charakterystyczne gotyckie wieżyczki były łączone z meblami w innym stylu, żeby nadać im gotycki charakter


Muzeum Victora Hugo

Pokój Victora Hugo w Paryżu w domu pisarza - bezpłatne wejścieOstatnie trzy pomieszczenia to okazja do zobaczenia prywatnej kolekcji pisarza składającej się z fotografii, manuskryptów czy druków oraz poznania literatury Hugo w kontekście politycznym epoki. W pokoju na końcu szlaku zwiedzania zobaczycie wierną rekonstrukcję pokoju, w którym Hugo spędził ostatnie lata życia, przeniesionego z mieszkania przy avenue d’Eylau.


Victor Hugo - ambasador życia literackiego w Le Marais w Paryżu

Dom pisarza pozwala na lepsze poznanie życia literackiego Le Marais, rozsławionego przez Madame de Sévigné i jej słynne listy, salony literackie i obowiązkowe msze z kazaniami ojca Bourdaloue w kościele jezuitów. To fascynująca podróż w czasie i historii Paryża, w którą dobrze będzie się wybrać z przewodnikiem po Paryżu a my z przyjemnością będziemy Wam towarzyszyć, żeby ożywić te wnętrza i postacie. 

Jeśli na zwiedzanie le Marais zdecydujecie się sami, bez wsparcia przewodnika - wejdźcie choć na chwilę do domu Hugo, bo wejście nic Was nie będzie kosztowało a zobaczycie Paryż z zupełnie innej perspektywy - od środka. 

Zapraszamy ! 


http://www.biurograndtour.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram