środa, 8 marca 2017

Z wizytą w najstarszym więzieniu Paryża

zwiedzanie Paryża z polskim przewodnikiem


Choć może to zabrzmieć mało zachęcająco, chcemy zaprosić Was do wizyty w słynnym paryskim więzieniu. Aby trafić do celi, przepraszam, celu ;) nie trzeba jednak być zdrajcą ojczyzny, ani łamać prawa...

Wystarczy wspólny spacer z Waszym przewodnikiem po Paryżu ;)La Conciergerie - Dozorcownia

zabytki Paryża

Dozorcownia w Paryżu - widok z SekwanyLa Conciergerie to mówiąc dosłownie stróżówka, choć w tym konkretnym przypadku mówimy o czymś znacznie większym.

Mamy na myśli pałac, jeden z najpiękniejszych w Europie, który w swojej bogatej historii był siedzibą królów, parlamentu francuskiego by w końcu (1391 rok) stać się "przedpokojem gilotyny" - jak mówi się potocznie o tym zabytku.

Więzienie znajduje się na wyspie Cité - w centrum Paryża i mieści się w jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Choć na pierwszy rzut oka miejsce to nie sprawia złego wrażenia, to dla sporej części ludzi, którzy przebywali w Dozorcowni - wizyta kończyła się śmiercią...

Bez obaw, z nami jesteście bezpieczni ;) 

Nie podzielicie losów prawie 2800 skazańców, którzy zostali zgilotynowani po pobycie tutaj.
Mogliście natomiast słyszeć o najbardziej znanych więźniach takich jak Danton,  Robespierre, Maria Antonina, Ravaillac - zabójca Henryka IV czy markiza de Brinvilliers - chętnie opowiemy Wam o ich losach w trakcie wspólnego zwiedzania.


zwiedzanie z polskim przewodnikiem

Conciergerie - kiedyś siedziba królów, więzienie - dziś muzeumAle gdyby jakimś cudem okazało się, że jednak trochę macie za uszami i zostaniecie tu dłużej, to mamy nadzieję, że macie zasobne portfele ;)

Traktowanie więźniów w Conciergerie było bowiem ściśle uzależnione od ich możliwości finansowych. Ci bardziej zamożni mieli lepsze cele i możliwość przespania nocy na łóżku, a biedni trzymani byli w celach zbiorowych określanych jako "miejsce zapomnienia" - w naprawdę trudnych warunkach...


 Conciergerie - co warto zobaczyć?


najstarsze więzienie w Paryżu

Conciergerie w ParyżuNa całe szczęście wiezienie to teraz już przede wszystkim muzeum.

Zwiedzając to miejsce warto przyjrzeć się Wieży Zegarowej, gdzie można dopatrzeć się polskich akcentów. Koniecznie trzeba też zwiedzić Salę Gwardii oraz Salę Straży Królewskiej wybudowaną przez Filipa Pięknego, która z kolei jest największą gotycką salą w Europie.

Do tego warto dodać Kuchnie św. Ludwika, w tym tą urządzoną w czasach Jana II Dobrego, jak również kaplicę, gdzie najprawdopodobniej ostatni posiłek zjedli żyrondyści.

Celę najbardziej znanej osadzonej, Marii Antoniny, można dokładnie obejrzeć dzięki iPadowi ze specjalną aplikacją. Histopad, można wypożyczyć w Conciergerie od tego sezonu w cenie 6,50€ (5€ jeśli zwiedza się z przewodnikiem). Za pomocą tego narzędzia można przekonać jak wnętrza wyglądały dawniej, a przede wszystkim odkryć naocznie jak wyglądało życie codzienne w Conciergerie. Samo zanurzenie w wirtualnej rzeczywistości jednak nie da Wam pełnej satysfakcji.

Ogólnie jak zawsze zachęcamy Was do zwiedzania zabytków z przewodnikiem - nie tylko dlatego że omijacie w ten sposób kolejki, czy nie musicie martwić się o bilety. Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu lepiej poznacie i zrozumiecie dane miejsce. Poznacie zarys i tło historyczne, w tym przypadku sporo o Rewolucji Francuskiej - a do tego anegdoty, mało znane ciekawostki.

Nie będziecie musieli poświęcać wielu godzin na studiowanie książek i podręczników (zrobiliśmy to za Was) - no chyba, że zamierzacie zostać w więzieniu na trochę dłużej ;)http://www.biurograndtour.pl/poznaj-paryz


1 komentarz:

  1. Hej! Super wpis! Od zawsze inspirowały mnie zabytki Paryża i chyba naprawdę pora się tam wybrać!

    OdpowiedzUsuń

Instagram