wtorek, 20 czerwca 2017

Przewodnik po Wersalu

zwiedzanie Wersalu z polskim przewodnikiem


Mimo, że żyjemy i mieszkamy w Paryżu to bardzo często mamy okazję organizować wycieczki do innych zakątków Francji. 

Jeśli będziecie zainteresowani wycieczką do Normandii, Prowansji, na plaże Lazurowego Wybrzeża albo planujecie zwiedzić zamki nad Loarą - skontaktujcie się z nami.
Oprowadzamy po całej Francji, a Paryż jest idealną bazą wypadową!

Dzisiaj jednak nie będziemy Was zabierać w daleką podróż ;)


Zapraszamy Was dzisiaj do podparyskiej miejscowości w regionie Île-de-France gdzie znajduje się zamek Wersal - główny bohater naszego dzisiejszego tekstu. 
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, Paryż jest świetnym punktem komunikacyjnym, nie tylko jeśli chodzi o Francję ale też inne europejskie kraje np. Hiszpania, Niemcy, Włochy...

Nie inaczej jest z Wersalem, choć znajduje się on dosłownie rzut beretem od Paryża :)

Kolejką RER C można podjechać niemal pod sam zamek - to 22 km od Paryża  więc czas dojazdu też nie powinien być przeszkodą ani problemem.  

A dlaczego warto zwiedzić Wersal z przewodnikiem?Wersal z polskim przewodnikiemzwiedzanie Wersalu z polskim przewodnikiem


Wersal to najwspanialsze dzieło francuskiego klasycyzmu i baroku.
Zbudowany za Ludwika XIV, ale nie każdy wie, że jego budowa była ściśle związana jeszcze z jego ojcem - Ludwikiem XIII, który w tym miejscu nakazał wybudować pałacyk myśliwski.

Dziś trudno to miejsce nazwać pałacykiem - to imponujący zespół pałacowy rozbudowany z ogromnym rozmachem, ogrody których nie zobaczysz nigdzie indziej i jeden z najsłynniejszych symboli Francji. 

To miejsce przesiąknięte intrygami, z burzliwą historią - dlatego poza samym spacerem warto poznać Wersal z polskim przewodnikiem i odkryć jego wszystkie tajemnice. 

Dodatkowo trzeba wspomnieć, że Wersal to ok 700 pomieszczeń, a ogrody mają ponad 800 hektarów, także przy samodzielnym zwiedzaniu można się pogubić - dosłownie :)

Co warto zobaczyć w trakcie zwiedzania?

Początek zwiedzania zawsze sami zaczynanacie w podobny sposób - od dziedzińca Ministrów, który znajduje się tuż za złotą bramą wejściową. Kolejny dziedziniec nosi nazwę Marmurowego i prowadzi do najstarszej części pałacu - czyli wspomniany kilka linijek wyżej pałacyk myśliwski Ludwika XIII.

Zwiedzanie Wersalu z przewodnikiem startuje ze skrzydła południowego - od kaplicy królewskiej. Będąc na parterze warto zatrzymać się też przy Muzeum Wersalu - aby bliżej poznać jego historię na przestrzeni dziejów.

Na pierwszym piętrze znajdziemy królewskie apartamenty podzielone na komnaty, jak również kolejną kaplicę z pięknymi malowidlami na suficie. Tuż przy niej znajdziemy wejście do pierwszej komnaty: salonu Herkulesa

Wszystkie pomieszczenia mają nazwy zaczerpnięte z mitologii - salon Wenus, Diany, Marsa, Merkurego, Apollona... A w każdym z nich znajdziemy inne skarby, takie jak freski, rzeźby, malowidła największych ówczesnych artystów, wyposażenie, dekoracje i zdobienia, które z pewnością zrobią na Was duże wrażenie. 

Trzeba się tylko dobrze rozglądać :)Wersal pod Paryżem


Wśród licznych komnat trafimy też na tą najsłynniejszą, czyli Galerię Lustrzaną.
Nazwa nie jest przypadkowa - zdobi ją bowiem ponad 350 małych luster, składających się na 17 ogromnych zwierciadeł, a wszystko to w imponującej przestrzeni. Sala ma bowiem ponad 75 metrów długości, 10 szerokości i ok 13 metrów wysokości i to z niej można podziwiać najlepszy widok na ogrody wersalskie.

Spacerując przez kolejne komnaty, w tym np przez salon Wolego Oka, salon Pokoju, salon Szlachty dotrzemy do Sali Koronacyjnej poświęconej osobie Napoleona.

Nie chcemy opowiadać Wam dokładnie jakie historie czy ciekawostki są związane z poszczególnymi komnatami - a jest ich wiele. 

To tak jakbyśmy szczegółowo opowiadali Wam o jakimś filmie - w końcu przestaniecie mieć ochotę go obejrzeć :)

Natomiast koniecznie trzeba wspomnieć o ogrodach wersalskich, bo bez nich Wersal nie istnieje. Są swoistym dopełnieniem pałacu i atrakcją równie interesującą co sam pałac.


Wersal ogrody

To ogród na planie prostokąta, inspirowany włoskimi ogrodami renesansowymi - zaprojektowany przez słynnego André Le Nôtre’a. Perfekcyjnie rozplanowana zieleń, liczne alejki i słynny kanał, przepiękne fontanny - trudno opowiedzieć o tym wszystkim w skrócie, a tym bardziej zobaczyć. 

Dlatego na terenie ogrodów mozna poruszać się meleksem - chyba że chcecie tu spędzić cały dzień - wtedy możemy spacerować do utraty sił - co i tak nie daje gwarancji zobaczenia wszystkiego :) Ale być może da możliwość obejrzenia wieczornego pokazu sztucznych ogni albo pokazu wersalskich fonatann ;)

Możecie nam wierzyć na słowo, że naprawdę łatwo jest stracić rachubę czasu zwiedzając Wersal. Każda komnata pałacu, każda alejka w ogrodzie skrywa piękno, któremu nie trudno ulec :)

Takiego samego zdania jest kilka milionów turystów rocznie, którzy odwiedzają to miejsce. Zwiedzając Wersal z przewodnikiem, macie szansę nie tylko poznać jego sekrety, ale też dobrze rozplanować całą wycieczkę. Również pod katem czasu, najważniejszych punktów i najciekawszych historii z nim związanych.Dlatego zapraszamy do kontaktu :)
Spotkajmy się pod Paryżem zwiedzić wspólnie jeden z najwspanialszych pałaców na świecie!


http://www.biurograndtour.pl/zaplanuj-podroz,krok1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram