czwartek, 29 czerwca 2017

Metro w Paryżu

przewodnik po Paryżu


W dzisiejszym poście trochę praktycznych informacji odnośnie poruszania się metrem po Paryżu. Poza wskazówkami znajdziecie też mapę metra w Paryżu i kilka przydatnych linków.

Zapraszamy!

Paryskie metro to jeden z popularniejszych środków transportu miejskiego w Paryżu. Zdziwieni? :)

Powód jest oczywisty - tak jak w większości europejskich stolic transport podziemny pozwala uniknąć korków i tłoku na drogach. Szybko i niedrogo można w ten sposób dostać się w każdy zakątek Paryża.

Paryski system komunikacyjny jest nie tylko bardzo rozbudowany, ale też prosty w użytkowaniu również dla turystów, którzy na co dzień z niego nie korzystają ;) 

My korzystamy i często polecamy ten sposób przemieszczania się po Paryżu naszym gościom. Może nie zawsze i przy każdej okazji - ale sprawdza się bardzo dobrze w praktyce. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym poście będziecie w stanie jeszcze lepiej zaplanować swoją podróż metrem, nawet bez przewodnika po Paryżu ;)
 

Metro w Paryżu - informacje praktyczne

 

przewodnik po Paryżu


W Paryżu jest w sumie 16 linii metra - już sam ten fakt może robić wrażenie, zwłaszcza jeśli porówna się to z rozbudowanym metrem np. w Warszawie ;)

Metro jeździ od ok 5 rano do późnych godzin nocnych - mniej więcej co 2-8 minuty.

Dokładniej mówiąc:
Od niedzieli do czwartku - czynne jest od 5:30 do 00:40
W piątek i sobotę - czynne od 5:30 do 1:30 w nocy.

W dokładnym rozplanowaniu Waszej podróży metrem może Wam pomóc rozkład jazdy oraz mapka, które przedstawiamy poniżej. Można je wydrukować i zabrać ze sobą do Francji!
Mapki można uzyskać też w samym Paryżu - w każdym punkcie obsługi pasażera.


Rozkład jazdy paryskiego metra w wersji do pobrania znajdziecie TUTAJ

Mapka paryskiego metra dostępna jest TUTAJ


Oczywiście zwiedzając z przewodnikiem po Paryżu nie musicie się o to martwić. Tak jak wspominaliśmy, na co dzień poruszamy się metrem po Paryżu i chętnie podpowiemy Wam najlepsze połączenia, zakupimy bilety i wyjaśnimy wątpliwości. Skontaktujcie się z nami poprzez bloga, albo stronę naszego biura Grand Tour.

Jeśli zdecydujecie o samodzielnym zakupie biletów i organizacji - kolejne informacje pozwolą Wam się jeszcze lepiej do tego przygotować.


Metro w Paryżu - bilety

 

przewodnik po Paryżu


Na zdjęciu powyżej widać paryskie biletomaty - znajdziecie je na każdej stacji. Tu możecie zakupić swoje bilety - menu jest dostępne również w języku angielskim.

Macie do wyboru kilka rodzajów biletów...

Bilety jednorazowe, ważne w ciągu jednej podróży przez okres 1,5 godziny od skasowania biletu. Obejmują przesiadki do innych linii metra i pociągów RER w całym Paryżu.  

Korzystając z transportu podziemnego - możecie przesiadać się dowolnie ale tylko do transportu podziemnego (metro, RER), a w przypadku transportu naziemnego (tramwaje, autobusy) przesiadki są możliwe też tylko na powierzchni. Niestety nie można łączyć transportu podziemnego z naziemnym.


Koszt biletu jednorazowego wynosi 1.90 € lub 14.50 € za karnet 10 biletów - kupujemy wtedy zwykłe jednorazowe bilety ale w ryczałcie.
Dzieci poniżej 4 lat jeżdżą za darmo, a jeśli skończyły 9 lat - obowiązuje zniżka 50%.

Bilety całodzienne, to rozwiązanie, które sprawdzi się gdy w planie macie częste przesiadki i dłuższe podróżowanie metrem danego dnia. 
Bilet całodzienny na cały Paryż - kosztuje 7,30 €, ale jego cena zmienia się w zależności od rejonów których ma dotyczyć.

Macie do wyboru też bilety kilkudniowe PARIS VISITE - przy aktywnym zwiedzaniu mogą okazać się praktycznym rozwiązaniem i sposobem na zmniejszenie kosztów wycieczki.
Są oferowane razem z kartą Paris Visite Pass, o której pisaliśmy już wcześniej.

Pamiętajcie, że chętnie Wam pomożemy w tym zakresie planując wspólnie pobyt w Paryżu. Możecie też zgłosić chęć abyśmy zakupili dla Was bilety poprzez nasze biuro - oszczędzicie sobie kłopotu, a przy okazji wybierzemy dla Was najlepszą opcję biorąc pod uwagę program zwiedzania z przewodnikiem.

Polecamy się i do zobaczenia w Paryżu!http://przewodnikparyz.blogspot.com/p/kontakt.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram