wtorek, 15 maja 2018

Zwiedzanie Paryża - ile dni?


Często pytacie nas o to w ile dni można poznać i zwiedzić Paryż.
Jak zaplanować zwiedzanie aby zobaczyć jak najwięcej w stosunkowo krótkim czasie?  
Dziś postaramy się przedstawić nasz pogląd na ten temat choć odpowiedź na tego rodzaju pytanie nie należy do łatwych i oczywistych :)

Czy da się poznać Paryż w jeden dzień?

Może zabrzmi to przekornie, ale naszym zdaniem tak.
Aby zrozumieć dlaczego możemy tak twierdzić trzeba zrozumieć i uświadomić sobie jedną podstawową sprawę...

Paryż ma przeogromną ofertę kulturową dla wszystkich którzy go odwiedzają.
Słowo przeogromną nie jest przypadkowe - bo jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie muzea, galerie, te bardziej i mniej znane zabytki, dorzucimy do tego wystawy stałe, czasowe, spektakle, koncerty, najważniejsze imprezy kulturalne i tematyczne - to można dojść do wniosku, że...

Paryża nie da się tak do końca poznać

A przecież właśnie te wszystkie miejsca, wydarzenia, atrakcje, zabytki i związane z nimi historie, stanowią o tym jaki Paryż jest. Aby poznać go takim jakim jest w rzeczywistości potrzeba zatem czasu, którego nie powinniśmy mierzyć w dniach czy nawet w miesiącach - trzeba liczyć go w latach :)

Mówimy to na bazie własnych obserwacji, ale też doświadczeń.
Mieszkamy we Francji od 10 lat - wydawałoby się, że to czas, w którym nie tylko poznasz dane miejsce, ale też stajesz się już jego częścią. 

I tak właśnie jest, ale im dalej wchodzisz w las tym więcej drzew :)

Nagle zdajesz sobie sprawę, że chcąc poznać Paryż musisz nie tylko odhaczyć kilka zabytków i atrakcji - trzeba też zrozumieć jego mieszkańców, kontekst polityczny, historyczny, poznać Paryż od kuchni itd. itd. itd.

I znów powtarza się znany dylemat - w Paryżu jest przecież tak duża liczba świetnych restauracji - tych luksusowych z najlepszymi mistrzami kuchni, ale też małych knajpek ukrytych z dala od głównych szlaków turystycznych - że aby zajrzeć do wszystkich potrzeba naprawdę dużo czasu i ze trzech żołądków ;)
Czy to oznacza, że chcąc zwiedzić Paryż w kilka dni jesteśmy skazani na porażkę?
Z jednej strony tak, a z drugiej trzeba pamiętać, że nie chodzi o to aby złapać króliczka, tylko o to aby go gonić prawda?

 

Paryż w 2 dni
Mamy nadzieję, że nie czujecie się zniechęceni, a wręcz przeciwnie ;)
Mając świadomość jak dużo skrywa w sobie Paryż powinniście mieć jeszcze więcej chęci by tą tajemnicę zgłębić. Nie chcieliśmy jednak abyście pokładali złudne nadzieje, że da się to zrobić w pełnym wymiarze w trakcie kilkudniowej wycieczki ;)

Z drugiej strony z doświadczenia wiemy, że planując zwiedzanie Paryża w 2 lub w 3 dni można poznać go na tyle mocno aby już na zawsze utkwił w Waszych sercach i wspomnieniach! Oczywiście to jest możliwe z odpowiednim wsparciem - w tym przepadku w formie zwiedzania z polskim przewodnikiem.

Całkiem niedawno pisaliśmy na blogu dlaczego warto zwiedzać z przewodnikiem więc nie będziemy się powtarzać, ale w kontekście dzisiejszego tekstu trzeba zaznaczyć, że bez opieki przewodnika, który zna to miejsce jak własną kieszeń, mieszka w nim na co dzień, zna dokładnie bieżącą sytuację - będzie Wam bardzo trudno poznać ten prawdziwy Paryż, dotrzeć do esencji i najciekawszych informacji, dostrzec charakterystyczne cechy tego miejsca i poczuć jego atmosferę. Bez stosownego komentarza Notre Dame to tylko katedra, piękna ale niema. Przewodnik w trakcie wycieczki staje się więc trochę powiernikiem jej tajemnic zabytków, zdradza sekrety o których mury milczą, opowiada ich losy i ciekawostki.

Pamiętajcie też że, tylko przy bardzo dobrej organizacji, dzięki odpowiednio przygotowanemu programowi zwiedzania dopasowanego pod indywidualne potrzeby będzie można w pełni się Paryżem nacieszyć. Nasze biuro Grand Tour od lat z sukcesami w tym pomaga i niech świadczą o tym choćby opinie pozostawiane przez naszych gości.

Staramy się, w zależności od tego czy jesteście w Paryżu przez kilka godzin, czy spędzacie tu weekend pokazać Wam to miasto takim jakim chcecie go zobaczyć. Jeśli interesuje Was sztuka, muzyka, literatura, historia - w takim właśnie kontekście możemy zaproponować Wam wspólne zwiedzanie Paryża. Jeśli planujecie spędzić romantyczny weekend w Paryżu bez aktywnego zwiedzania muzeów, a skupiając się bardziej na atmosferze - polski przewodnik odpowiednio zadba i doradzi najlepsze miejsca w Paryżu które warto zobaczyć nawet samodzielnie.

Wszystko sprowadza się zatem do tego jaki Paryż chcecie zobaczyć. 
W sieci roi się od programów na 2 dni lub 3 dni w Paryżu - ale nie uwzględniają one szeregu ważnych, żeby nie powiedzieć elementarnych spraw. A przede wszystkim tego, że każdy może szukać w Paryżu zupełnie czegoś innego. Będzie chciał poznać go od zupełnie innej strony, już samo podejście do tego co nazywamy poznaniem danego miejsca może się różnić ;)Tak jak wspomnieliśmy na początku, stolica Francji ma tak dużo do zaproponowania, ma tak wiele intrygujących twarzy i odcieni, że tylko określając co Wy chcecie wynieść z Waszego wyjazdu będzie w stanie sprawić, że poznacie Paryż i będziecie mogli cieszyć się nim w 100%
Od tego też zależy czy da się zrobić to w 2 lub 3 dni, bo możliwości jest nieskończenie wiele...

Paryż kulinarny?

Zawsze o to pytamy organizując Wasze wycieczki - nie bez powodu.
Opowiadając nam o Waszych pomysłach, pasjach czy potrzebach dajecie nam niezbędne informacje do tego aby uszyć dla Was program zwiedzania "na miarę". 

Nawet jeśli za jakiś czas na stronie naszego biura Grand Tour znajdziecie propozycję zwiedzania w 2 lub 3 dni podejdźcie do tego z dystansem. Pomyślcie co Wy chcecie konkretnie wynieść z takiej wycieczki, na czym Wam zależy - a już nasza w tym głowa aby słowo stało się ciałem ;)

Ile trzeba spędzić dni w Paryżu żeby go poznać?

Zawsze jeden dzień więcej niż Ci się zdaje.
Zawsze będzie coś jeszcze... Mieszkamy tu od lat, a nadal odkrywamy to miasto na nowo, nadal nas zaskakuje i zadziwia.
Ale przecież to działa tylko na jego korzyść, dlatego właśnie nasi goście wracają tu co jakiś czas. Niektórzy co roku :)

Kilka dni wystarczy aby zakorzenić w Was miłość do Paryża, a potem pozostaje już tylko pielęgnować to uczucie...

Do zobaczenia!

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram