sobota, 20 czerwca 2015

Róbmy hałas czyli Święto Muzyki 2015

 
21 czerwca jak co roku Francja wchodzi w okres letni z piosenką na ustach. Już po raz 33 w Paryżu i innych miastach Francji odbywa się Święto Muzyki!

Ideę tego święta doskonale oddaje hasło, które mu towarzyszy. 
Francuski slogan :

"Fête de la Musique

(czyt: [fet dela muzik]) jest grą słów, homofonem apelu "Faites de la musique!" (pl. Róbcie muzykę!). 

Co roku 21 czerwca każdy, kto tylko ma ochotę, może spontanicznie wyrażać się przez muzykę na ulicy i w miejscach publicznych. Organizowane też są różne darmowe koncerty. Dzień 21 czerwca jest jednym z dwóch dni w roku we Francji (poza 31 grudnia), w którym nie obowiązuje "cisza nocna", a muzycy mogą występować na ulicy nie będąc niepokojonymi przez sąsiadów :)


 Święto muzyki w Paryżu


Święto powstało nad Sekwaną z inicjatywy Marcela Lewandowskiego, francuskiego kompozytowa polskiego pochodzenia, przy wsparciu Jacka Langa, ówczesnego ministra kultury. Od tego czasu popularność święta muzyki nieprzerwanie rośnie. Dziś Święto Muzyki jest już wydarzeniem międzynarodowym, obchodzonym w ponad 300 miastach, 100 krajach i na 5 kontynentach.

Ciekawe koncerty i inicjatywy można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Kultury. Zapraszamy!

Szczególnie pomocna może okazać się wyszukiwarka, dzięki której można znaleźć wydarzenia związane z określonym stylem muzycznym czy z konkretnym miejscem. Pamiętajcie też, że macie kontakt do polskiego przewodnika po Paryżu ;)

Może to dobra okazja aby z niego skorzystać, planując wycieczkę do Paryża w trakcie święta muzyki, o którym dziś wspomnieliśmy. Spacer uliczkami Paryża, pośród słynnych zabytków z muzyką na żywo ...

Brzmi nieźle?

Zapraszamy do kontaktu :)


http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram