czwartek, 29 października 2015

Najsłynniejsze cmentarze Paryża

 
We Francji, pomimo całkowitego rozdziału Państwa i kościołów, aż sześć dni wolnych od pracy ma proweniencję katolicką. Jednym z nich jest oczywiście zbliżające się święto Wszystkich Świętych (Fête de la Toussaint). 
Jeśli planujecie być w Paryżu w najbliższych dniach, koniecznie odwiedźcie jeden z paryskich cmentarzy! Zresztą namawiamy do tego w każdym momencie w roku i chętnie oprowadzamy po nekropoliach.

Paryskie cmentarze

Najsłynniejszym cmentarzem w mieście jest niewątpliwie Père Lachaise, cmentarz założony w 1804 roku przez Napoleona Bonaparte. Bajecznie położony w dawnych ogrodach jezuity, Père Lachaise czyli Ojczulka Krzesło, pozwala podziwiać panoramę miasta

Poza wyjątkowym widokiem znajdziecie tu groby wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin i epok: Fryderyka Chopina, Edith Piaf, Balzaca, Delacroix czy Morrisona

My lubimy Père Lachaise za jego urokliwe ukształtowanie terenu, za jego kapliczki rodzinne, które upodabniają go bardziej do miasta umarłych, niż do cmentarza oraz za cień w letnie dni i kolory drzew jesienią. 


Absolutny must see podczas pobytu w Paryżu! 


Grób Chopina jest jednym z najczęściej odwiedzanych na Père Lachaise. Jest bardzo ukwiecony i płoną przed nim znicze, co we Francji jest rzadkością.

Pomnika Dalidy na cmentarzu Montmartre nie powstydziłby się sam Król Słońce:) 
Po wycieczce po dzielnicy Montmartre, warto wybrać się na cmentarz o tej samej nazwie. Jest on bardzo charakterystyczny, bo przecięty kontrowersyjnym wiaduktem z czasów wystaw światowych. Można tam odwiedzić grób Dalidy czy Degas oraz cenotaf czyli pusty grób Juliusza Słowackiego


Spoglądając na Paryż z wysokości tarasu Wieży Montparnasse, na pewno dostrzeżecie południowy cmentarz Paryża czyli cmentarz Montparnasse. Położony niegdyś poza granicami miasta, tak zresztą jak dwa wspomniane wyżej cmentarze, jest miejscem spoczynku Jean-Paul Sartre'a czy Simone de Beauvoir. Leży tam również Serge Gainsbourg, którego znacie wszyscy z co najmniej jednej piosenki:


Jeśli podobnie jak my uważacie, że nekropolie są niekończącym się źródłem ciekawostek i idealną okazją do spaceru, zapraszamy do wspólnego zwiedzania z polskim przewodnikiem po Paryżu! 

Wspomniane dziś 3 cmentarze to raczej nietypowy pomysł na zwiedzanie Paryża, ale jakże inspirujący i ciekawy! 

Polecamy wszystkim i zapraszamy!


http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram