wtorek, 24 maja 2016

Roland Garros

Agnieszka Radwańska w akcji


Agnieszka Radwańska jak burza przeszła do kolejnej rundy turnieju tenisowego Rolanda Garrosa w Paryżu!

Oczywiście trzymamy kciuki za 'Isie' a korzystając z okazji pomyśleliśmy, że warto wspomnieć kilka słów o paryskim turnieju, który właśnie się rozgrywa i który oczywiście Agnieszka wygra ;)

Pierwsze tenisowe mistrzostwa świata we Francji rozegrano w 1891. Początkowo brali w nim udział jedynie francuscy tenisiści, a od 1925 turniej zmienił status na międzynarodowy.

Skąd wzięła się nazwa Roland Garros?


Stadion tenisowy, noszący imię Rolanda Garrosa, Francuzi zmuszeni byli wybudować w latach dwudziestych ubiegłego wieku dla swych sławnych tenisowych "Muszkieterów" (Lacoste'a, Borotra, Cocheta i Brugnona). 

Po odebraniu amerykanom Pucharu Davisa w 1927 roku, mieli bronić go w Paryżu ale nie było jeszcze wtedy stadionu, który mógłby pomieścić tysiące kibiców.

Turniej w Paryżu przyciąga ogromną publiczność

Na turniej Rolanda Garrosa przyjeżdża kilkaset tysięcy kibiców z całego świata


W tej sytuacji władze klubu Stade Français podarowały Francuskiej Federacji Tenisowej teren koło Porte d'Auteuil na budowę nowego obiektu jednak pod jednym warunkiem.

Stadion miał nosić imię sławnego członka klubu – Rolanda Garrosa.


Kim był Roland Garros?


Można by pomyśleć, że to najjaśniejsza gwiazda francuskiego tenisa, albo osoba która wsławiła się w jego rozwój.

Co ciekawe Roland Garros nie miał nic wspólnego z tenisem.

Roland Garros na zdjęciu

Roland GarrosBył graczem rugby, ale przede wszystkim był pionierem lotnictwa, bohaterem wojennym, który zmarł w trakcie I Wojny Światowej.

W 1928 roku obiekt był już wybudowany, a z czasem jego nazwa stała się też nazwą wielkiego turnieju. W 1968 mistrzostwa Francji stały się pierwszym wielkoszlemowym turniejem „open”, zezwalającym na start zarówno profesjonalistom, jak i amatorom, dlatego też możecie spotkać się z nazwą French Open. 

Jak już wspomnieliśmy turniej rozgrywany jest w Paryżu. Kompleks kortów liczy sobie łącznie 19 obiektów i oprócz dwóch głównych kortów, pozostałe są ponumerowane od 1 do 17.

Plan przestrzenny obiektów i kortów w Paryżu

Plan przestrzenny obiektów i kortówCo ciekawe na korcie nr 13, uważanym za pechowy, nie rozgrywane są żadne mecze :)

W ciągu 15 dni trwania turnieju na kortach zasiada łącznie około 450 tysięcy widzów!
A przy organizacji i obsłudze imprezy zaangażowanych jest każdego roku kilka tysięcy osób, w tym ok. 250 dzieci w wieku 12-16 lat, które odpowiadają za podawanie piłek.

Nie będziemy zasypywać Was informacjami odnośnie składu nawierzchni, dokładnej historii rozgrywek i o najlepszych meczach. 
Warto jednak wspomnieć o sukcesach polskich sportowców w Paryżu.


Sukcesy Polaków w turnieju Rolanda Garrosa


Olbrzymim był niewątpliwie udział w finale singla kobiet Jadwigi Jędrzejowskiej w 1939 roku. Niestety niedługo po tym wydarzeniu wybuchła II wojna światowa i nasza najlepsza polska tenisistka nie miała okazji poprawić tego osiągnięcia.

Po wojnie autorami największych sukcesów był Wojciech Fibak, który w 1980 dotarł do ćwierćfinału w singlu (czyli grze 1 na 1), a trzy lata wcześniej zagrał w finale debla (czyli w grze 2 na 2).

W 2009 roku Agnieszka Radwańska wspólnie z młodszą siostrą Urszulą osiągnęła ćwierćfinał w rywalizacji deblistek i powtórzyła to osiągnięcie w 2010 roku w parze z Rosjanką Marią Kirilenko. 

Niestety żaden Polak nigdy nie wygrał tych zawodów, dlatego mamy nadzieję, że za sprawą Agnieszki Radwańskiej, która jest w tej chwili drugą rakietą świata, to się wkrótce zmieni :) 

Puchar Rolanda Garrosa

Puchar Rolanda Garrosa


Nasze spotkanie z Agnieszką Radwańską


Mieliśmy przyjemność spotkać się kilka dni temu z Agnieszką Radwańską i innymi polskimi zawodnikami w Ambasadzie Polskiej we Francji.
Wyglądała na zrelaksowaną, pewną siebie, więc możemy i powinniśmy być dobrej myśli :)


Nasze spotkanie z Agnieszką Radwańską

Nasze spotkanie z Isią


French Open potrwa do 5 czerwca 2016, jeśli nie udało Ci się pojawić się w tym czasie w Paryżu, pozostają relacje telewizyjne. 
A na kolejny turniej zapraszamy już do Francji :)

Nasze biuro Grand Tour pomoże Ci w organizacji całego wyjazdu!

Do zobaczenia!

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram