sobota, 10 września 2016

Przechodzimur z Paryża

rzeźba Przechodzimura w Paryżu

 
Spacerkiem po Montmartre z przewodnikiem po Paryżu ...

Zwiedzając artystyczną dzielnicę Paryża - Montmartre - możecie trafić na ciekawą i oryginalną rzeźbę przedstawiającą mężczyznę wyłaniającego się z muru otaczającego plac.

Spotkaliście ją?

Wiele osób zastanawia się kogo przedstawia wspomniana rzeźba i jaka historia się z nią wiąże...

Przechodzimur z Paryża


Pewną podpowiedzią do rozwiązania tej zagadki jest nazwa placu przy którym znajduje się rzeźba - Place Marcel Aymé
Nazwa placu wzięła się od imienia znanego francuskiego pisarza, autora m.in. zbioru groteskowych opowiadań "Le passe-muraille" (Przechodzimur). 

Tytułowy bohater nazywa się Dutilleul, mieszka w dzielnicy Montmartre, przy ulicy Orchampt i pracuje jako urzędnik. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi przenikać mury.

To właśnie Dutilleul jest bohaterem rzeźby - ale jak się tam znalazł i czemu tkwi tam po dziś dzień?
francuska literatura

Opowiadania o Przechodzimurze są dostępne również w polskim przekładzie


Nie będziemy zdradzać Wam zbyt wielu szczegółów, najlepiej jak sami przeczytacie o jego perypetiach i przygodach w utworach Marcela Aymé.

Główny bohater wykorzystuje swoją niezwykłą umiejętność w różny sposób - nie zawsze mądry i dobry. Gdy pewnego dnia myli leki na ból głowy z lekarstwami, które miały pomóc mu w jego nietypowej przypadłości, kończy w smutny sposób - uwięziony wewnątrz muru.

I ten właśnie moment został uwieczniony przez aktora i rzeźbiarza Jean'a Marais'a w 1989 roku. Jak twierdzi autor, nocni przechodnie wędrujący ulicą Norvins do dziś słyszą dziwne i głuche wołania Dutilleul'a, który przeklina swój los...

Jeśli chcecie poznać więcej ciekawostek i niezwykłych historii jakie skrywa Paryż - wybierz się na wspólny spacer uliczkami Paryża z polskim przewodnikiem. 
Wstąpimy też na plac Marcela Ayme i spróbujemy wyciągnąć tego nieszczęśnika z muru - który mimo licznych prób tkwi tam do dzisiaj...

Kto wie, może Tobie się uda ;)

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram