poniedziałek, 10 października 2016

TGV - kolej XXI w.

jak podróżować po Francji

TGV - Train à Grande Vitesse

Czy wiecie jaki jest światowy rekord prędkości kolei?

Niedawno japoński pociąg Maglev ustanowił rekord świata osiągając 603 km/h.

Ale przez długi czas rekordzistą było francuskie TGV, które na torze testowym osiągnął aż 575 km/h, i poprawił stary rekord z 1990 roku o 60 km/h.

Wyobrażacie to sobie?


Przy takim założeniu podróż między Warszawą a Wrocławiem zajęłaby godzinę czasu :)
Oczywiście rekordowe prędkości osiągane są w specjalnych warunkach - na torach tekstowych.
Po Francji TGV porusza się zazwyczaj z prędkością maksymalną 320 km/h co też jak przyznacie jest imponującym wynikiem.

Ale po co Francuzom tak szybka kolej?TGV we Francji


Francja była pierwszym krajem, w którym pojawiły się pociągi dużych prędkości.
Dzisiejsze TGV (Train à Grande Vitesse) to jedna z najbardziej rozpoznawalna marek szybkich pociągów w Europie i lider europejski w tej dziedzinie.

To prawdziwy symbol nowoczesności, komfortu i sukcesu cywilizacyjnego - co daje Francuzom podwójną satysfakcję, w końcu wszystko co francuskie musi być "naj" - Francuzi dążą do perfekcji we wszystkim, co robią :)


W tym przypadku zdecydowanie tak jest

Ale prestiż to nie jest główny i jedyny powód, dla którego Francuzi postawili na inwestycję i innowacje w sektorze kolejowym.


Szybkie pociągi przejęły większość pasażerów korzystających z połączeń lotniczych, a także znaczącą część użytkowników aut. To spowodowało rozluźnienie i tak mocno już przeciążonych dróg i sprawiło, że podróż po Francji stała się jeszcze szybsza i wygodniejsza.

Jeśli macie ochotę bliżej przyjrzeć się historii TGV we Francji, rozwiązaniom technicznym - zachęcamy do obejrzenia dokumentu National Geographic na ten temat:
Trasy i połączenia TGV

Jedną z najbardziej obciążonych tras we Francji jest linia z Paryża przez Lyon nad Morze Śródziemne. Pod względem komunikacyjnym obsługuje ona aż 40 procent ludności Francji.

Dzięki dużej prędkości pokonanie kilkuset kilometrowej odległości zajmuje o połowę mniej czasu niż odbycie tej samej trasy samochodem. Dla przykładu podróż z centrum Paryża do centrum Lyonu to zaledwie 2 godziny, a rozkład jazdy oferuje połączenia średnio co 30 minut.

Ale TGV to nie tylko możliwość szybkiego przemieszczania się po Francji.
To też połączenia międzynarodowe.

TGV obsługuje połączenia Paryża z innymi europejskimi miastami, w tym niemieckimi: Saabrücken, Frankfurt nad Menem, Stuttgart oraz Monachium, a także z Frankfurtu nad Menem do Marsylii przez Strasburg i Lyon.


TGV obsługuje obecnie połączenia z Paryża do następujących niemieckich miast: Saabrücken, Frankfurt nad Menem, Stuttgart oraz Monachium, a także z Frankfurtu nad Menem do Marsylii przez Strasburg i Lyon.

Czytaj więcej: http://inforail.pl/nowe-polaczenie-tgv-z-francji-do-niemiec_more_43733.html
Pociągi TGV docierają też do Brukseli, Luksemburga, Mediolanu, Barcelony, Amsterdamu i Londynu itd. - a sieć połączeń jest stale rozwijana.


najlepsze połączenia kolejowe

TGV to szybkość i wygoda podróży nie tylko po Francji


Zawsze zachęcamy naszych gości do tego aby zwiedzając Paryż i mając trochę wolnego czasu skorzystali również z tych możliwości jakie daje TGV. W końcu to tylko kilka godzin aby znaleźć się w zupełnie innym regionie kraju, albo Europy.

Ceny biletów są bardzo różne, uzależnione od wielu czynników - dlatego jeśli macie jakieś pytania, lub planujecie wycieczkę do Francji i macie ochotę skorzystać z francuskiej kolei - skontaktujcie się z nami. Pomoc sprawdzonego przewodnika po Paryżu będzie jak najbardziej wskazana również przy zwiedzaniu i poznawaniu Francji - podpowiemy najlepsze rozwiązania, doradzimy połączenia i wspólnie zaplanujemy program zwiedzania. Nasze biuro rezerwuje także bilety na inne środki transportu - wystarczy że się z nami skontaktujesz i opowiesz o swoich planach!

Do usłyszenia i zobaczenia zatem!

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram