piątek, 21 października 2016

Żelazna Dama z Japonii


W dzisiejszych czasach podrabia się niemal wszystko od ubrań, aut, jedzenia po atrakcje turystyczne, a nawet całe miasta!

Dziś pokażemy wam repliki Wieży Eiffla i budowle z całego świata wzorowane właśnie na "Żelaznej Damie"...

Jest to chyba najczęściej kopiowana atrakcja turystyczna. Jej bardziej i mniej wierne kopie znajdziemy zarówno w Las Vegas, Berlinie, w chińskim Tianducheng i Shenzhen, ale też w Indiach czy w Maroko. W sumie na świecie znajdziemy ponad 30!

Pokażemy Wam dzisiaj kilka z nich, a Wam pozostawimy ocenę czy są w stanie dorównać oryginałowi :)Hotel Paryż w Las VegasHotel Paryż - czyli kawałek Francji w Las Vegas.

Jego ornamenty są replikami słynnych paryskich atrakcji, a jedną z głównych jest kopia wieży Eiffla. Znajdziemy tu restaurację serwującą specjały francuskiej kuchni i taras widokowy, z którego można podziwiać piękne widoki na miasto - niestety nie Paryż ;)Tokio Tower w JaponiiJapończykom też zamarzyła się Wieża Eiffla na własność :)


Budowa telewizyjnej wieży Tokio Tower wzorowanej na paryskiej konstrukcji zakończona została w 1958 roku, ma w sumie 332 metry wysokości czyli jest o ponad 8 metrów wyższa od swojego "pierwowzoru".

Poza rolą statywu dla nadajników telewizyjnych, japońska wieża jest również jednym z najpopularniejszych punków widokowych stolicy.Blackpool Tower w Anglii


Pięć lat po Wystawie Światowej, z okazji której zbudowano Wieżę Eiffla w Paryżu, w angielskim mieście Blackpool na zlecenie burmistrza, powstała pierwsza konstrukcja wzorowana francuskiej wieży. Blackpool Tower jest o połowę niższa niż projekt Eiffla (158 m), a jej podstawę stanowią okoliczne budynki.

To nie tylko wieża widokowa - w środku znajdziemy na przykład cyrk, plac zabaw dla dzieci, punkty gastronomiczne. 
Funkturm w BerlinieStalowa wieża, zbudowana została w 1924 r. na obszarze dzielnicy Charlottenburg.
Ta 400-tonowa wieża radiowa to część historii niemieckiej techniki i mediów. Właśnie stąd wysłany został pierwszy obraz telewizyjny, jak również pierwszy na świecie regularny program telewizyjny.

Wieża ma wysokość 147 metrów (do szczytu anteny), platforma obserwacyjna zlokalizowana jest na wysokości 126 metrów, natomiast na wysokości 55 metrów znajduje się restauracja.

 Parizh w RosjiOkoło 100 km od granicy Rosji z Kazachstanem, w niewielkiej rosyjskiej miejscowości znajduje się kolejna kopia Wieży Eiffla. Nazwa tej miejscowości - Parizh - wywodzi się z okresu wojen napoleońskich. 

W samym centrum wsi stoi 50-metrowa "Wieża Eiffa", łudząco podobna do paryskiego pierwowzoru (w skali ok. 1:5) . Ale skoro sama miejscowość nazywa się tak jak stolica Francji, wieża z nadajnikiem sieci GSM nie mogła przecież wyglądać inaczej ;)


Tianducheng w Chinach

 Chińczycy kojarzą nam się z podróbkami nie bez powodu.  

Tu także znajdziemy kopię paryskiej wieży. Na przedmieściach Hangzhou znajduje się "chińska podróbka" Paryża gdzie poza 108 metrową repliką Wieży Eiffla, znajdziemy także Łuk Triumfalny, haussmanowskie budynki czy imitację fontanny z wersalskich ogrodów.
Wszystkie to miało przyciągnąć zamożnych mieszkańców kraju, jednak pomysł okazał się klapą, a miejscowość zamiast tętnić życiem zaczęto określać "miastem widmo".

W Chinach możemy znaleźć też inne kopie Wieży Eiffla, w tym 336-metrową wieżę telewizyjną Dragon Tower w chińskim mieście Harbin. Z kolei w parku rozrywki w mieście Shenzhen znajduje się około 130 replik najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie, w tym kolejna kopia Wieży Eiffla - tym razem w skali 1:3.Wieża Eiffla jest tylko jedna!

 

Nie wspomnieliśmy o wszystkich replikach, możecie poszukać ich sami jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają. Podpowiemy Wam tylko, że w samych Stanach Zjednoczonych znaleźć je można np. w Virginii, Północnej Karolinie, Tennessee, Texasie i na Florydzie.

Przy wjeździe do greckiego miasteczka Filiatria także wita przybyszów kopia "Żelaznej Damy", podobną konstrukcję znajdziecie też w Australii, Rumunii i w Meksyku.

Nie mamy pewności czy się z nami zgodzicie, ale żadna z replik nie jest w stanie dorównać oryginałowi z Paryża :)

Jest nie do podrobienia - mimo wielu prób.

Może trudno nam o obiektywizm, może zbyt długo już mieszkamy w stolicy Francji i wygląd Żelaznej Damy stał się dla nas zbyt oczywisty i jednoznaczny - ale jak oglądamy te wszystkie zdjęcia replik ze świata to tylko upewniają nas w tym przeświadczeniu :)


A jak Wy sądzicie?

http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram