piątek, 11 października 2013

Dzielnica winem płynąca

Kociołek Panoramixa


Jest takie miejsce w Paryżu, gdzie winorośle uprawiali już starożytni Galowie (tak tak, magiczny napój  Asterixa i Obelixa był pewnie na bazie wina) i gdzie do dziś funkcjonuje jedna z niewielu paryskich winnic. 

Co roku amatorzy i producenci wina z całej Francji ale i z zagranicy spotykają się tu, aby wspólnie świętować winobranie w winnicy Clos de Montmartre.


Winnica w Montmartre


Festiwal wina


Od środy do niedzieli trwa 80-ta edycja dorocznego wielkiego festiwalu wina w dzielnicy Montmartre. 

Byłem dziś na wzgórzu Montmartre i atmosfera pod bazyliką Sacre Coeur jest już bardzo wesoła :) 

Mnóstwo straganów z winem i potrawami ze wszystkich regionów Francji, muzyka, piękne zapachy... No i sporo ludzi, co nie powinno dziwić, bo festiwal wina jest trzecim co do frekwencji wydarzeniem Paryża po Nuit Blanche i Paris Plage. 

Oto festiwal wina sprzed kilku lat w moim obiektywie (przyjmijmy, że zdjęcia jak wino, im starsze, tym lepsze;)


Symbol festiwalu


Symbolem tegorocznej edycji festiwalu jest miłość. 

Dlatego doroczna parada z Placu Jules Joffrin pod bazylikę Sacre Coeur (początek o godz. 15) będzie paradą listonoszy, którzy w barwnych strojach i z przytupem będą rozdawać anonimowe listy miłosne, cytaty o miłości itp. 

W programie jest jeszcze ogromnie dużo atrakcji, aby się z nimi zapoznać, wejdźcie na tę stronę

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie pokaz sztucznych ogni zatytułowany "Parlez-moi d'amour" nad panoramą Paryża widoczną ze wzgórza Montmartre (początek o godz. 21:45). 

Uczestniczyłem w festiwalu kilka lat temu, kiedy mieszkałem na Montmartre i polecam wszystkim gorąco zarówno paradę jak i pokaz sztucznych ogni. 

Nie wydaje się niczym specjalnym póki nie zobaczysz go na własne oczy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram