niedziela, 21 sierpnia 2016

Duchowa podróż do Francji


Jan Paweł II nazwał Francję Najstarszą Córą Kościoła.
To tu miały miejsce wydarzenia i objawienia, które zmieniły duchowy obraz całej Europy.

Dziś chcemy przedstawić Wam i zaproponować wspólne zwiedzanie niezwykłych miejsc, które przyciągają pielgrzymów z całego świata właśnie do Francji.

Zaczniemy od Paryża...


Pielgrzymka do Paryża


Katedra Notre-Dame w Paryżu

pielgrzymki do Paryża

Katedra Notre-DameW tej słynnej świątyni znajduje się Korona Cierniowa, jedna z najważniejszych relikwii świata chrześcijańskiego.

W XIII wieku relikwia ta została sprzedana królowi Francji Ludwikowi IX i tak trafiła do Paryża. Jeśli wybierzemy się do katedry Notre Dame w pierwszy piątek miesiąca lub w jeden z piątków Wielkiego Postu, będziemy mogli o godzinie 15 zobaczyć Koronę Cierniową z bliska podczas adoracji.

W katedrze znajdziemy też pewien polski akcent.
W skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, przy którym koronowano królów Polski od czasów Władysława Jagiełły.
Bazylika Sacré-Coeur w Paryżu

Bazylika Sacre Coeur

Bazylika Sacré-Coeur


Wspomniany kościół w dzielnicy Montmartre otrzymał tytuł Bazyliki, co oznacza, że wyróżnia się pod względem liturgicznym, a więc i pielgrzymkowym.

I rzeczywiście codziennie w Bazylice Sacré-Coeur można spotkać tu pielgrzymów z całego świata. Jest to szczególne miejsce, gdzie od 1885 roku nieprzerwanie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.


Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika w Paryżu

Kaplica Cudownego Medalika

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika


To właśnie tu miało miejsce objawienie związane z Cudownym Medalikiem.

W 1830 roku Katarzyna Labouré z zakonu Sióstr Szarytek, otrzymała od Matki Bożej polecenie stworzenia medalika według ściśle określonego wzoru. Osoby noszące wspomniany medalik zaczęły otrzymywać liczne nawrócenia i łaski, a siostra Labouré została beatyfikowana 57 lat po swojej śmierci.

Po dziś dzień siostry Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia zajmują się tu dystrybucją medalików zgodnych z objawionym wzorem, a pielgrzymi modlą się przy cudownie zachowanym ciele świętej.


Kaplica św. Wincentego a Paulo

Kaplica św. Wincentego a Paulo

Kaplica św. Wincentego a Paulo


Nieopodal Kaplicy Cudownego Medalika znajduje się niepozorna kaplica poświęcona św. Wincentemu a Paulo, założycielowi Zakonu Szarytek.
Wierni modlą się w nim przy relikwiarzu z ciałem świętego umieszczonym nad ołtarzem, do którego można wspiąć się po schodkach.


Pielgrzymki do Francji


Nie tylko w Paryżu można znaleźć miejsca pielgrzymkowe.
Na terenie Francji znajdziemy ich wiele, ale skupmy się na tych najważniejszych.


Lourdes

Lourdes

Bazylika w Lourdes


To miasto w położone w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, jest największym we Francji i jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego.
To tu w 1858 roku, 14-letniej dziewczynce Bernadette objawiła się Matka Boża. Kilkanaście lat później w tym właśnie miejscu ustawiono statuę Matki Bożej z Lourdes, jak również neogotycką bazylikę, która stała się celem pielgrzymek wiernych z całego świata.

Część z nich to chorzy liczący na uzdrowienie za pomocą cudownego źródełka odkrytego przez Bernadette Soubirous.


Nevers

Nevers

Klasztor Nevers


Miasto w środkowej Francji, położone nad Loarą to kolejny punkt na pielgrzymkowej mapie Francji. Tu spędziła ostatnie lata życia św. Bernadeta Soubirous. Po śmierci jej ciało, wbrew prawom natury, okazało się nienaruszone.

Dziś przybywający do kaplicy klasztoru Saint - Gildard pielgrzymi mogą się o tym przekonać na własne oczy gdyż świętą umieszczono w przezroczystym sarkofagu.


Ars

Ars

Plebania w Ars


To niewielka miejscowość w pobliżu Lyonu, miejsce posługi patrona proboszczów, świętego Jana Marii Vianney'a. Do dziś stoi tu ambona z której głosił kazania, a ogród w którym spotykał się z młodzieżą i plebania pozostały prawie nie zmienione.


Vézelay

Vezelay

Bazylika św. Marii Magdaleny w Vézelay


Tym co przyciąga do tego małego miasteczka turystów oraz pielgrzymów jest okazała średniowieczna Bazylika św. Marii Magdaleny. Wcześniej istniało tu opactwo w którym umieszczono przywiezione z Prowansji relikwie św. Magdaleny.

Obecnie to jeden z największych romańskich kościołów klasztornych w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Pielgrzymki z polskim przewodnikiemMieliśmy już przyjemność oprowadzać grupy pielgrzymów z Polski po wspomnianych dzisiaj miejscach i chętnie zorganizujemy kolejne :)

O wrażeniach niektórych grup można przeczytać na przykład w dziale opinie na stronie naszego biura podróży Grand Tour, jak również w dziale referencje.

Pomożemy Wam w rezerwacji miejsc noclegowych transportu, oraz mszy świętych.

Wesprzemy w dokładnym rozplanowaniu całego wyjazdu, tak abyście mogli się skupić na istocie pielgrzymki. Oprowadzimy i opowiemy dokładniej o zwiedzanych miejscach z perspektywy historii i architektury. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla parafii i kontaktu.

Zaplanuj z nami swoją pielgrzymkę do Francji!http://www.biurograndtour.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram